Thursday, April 18th, 2024

Avalanche (AVAX) Fiyatının İki Katına Çıkmasının 3 Sebebi! Avalanche (AVAX) Neden Yükseliyor?

Yatırımcısına kısa sürede %200 kazanç getiren Avalanche (AVAX) daha fazla yükselir mi? Son yaşanan yükselişin temel sebepleri nedir? Akıllı sözleşmeler için yeni katman çözümü olan Avalanche (AVAX) özellikle DeFi platformları tarafından daha fazla tercih edilmeye başlandı. Gelin projenin detaylarını ve son yükselişin sebeplerini birlikte inceleyelim.

Avalanche (AVAX)

Ethereum yüksek işlem maliyetleri ve yavaşlığıyla yeni rakipler edinirken Avalanche (AVAX) ekosistem tarafından kabulünü artırıyor ve büyümeye devam ediyor. Günlük işlem hacmi 1,5 milyar doları zorlayan Avalanche (AVAX) 42 dolara kadar çıktı. Elbette bu yükselişin arkasında haklı gerekçeler bulunuyor.

Ethereum’a Avalanche köprüsünün piyasaya sürülmesi ve protokolün dinamik ücretler ve bir token yakma mekanizması sunan benzersiz tokenomik tasarımı sayesinde AVAX kabulü artıyor. Hızla genişleyen DeFi doğal olarak bu alanda başarılı olan projelerin fiyatlamalarına pozitif etki ediyor. Avalanche (AVAX) ciddi DeFi potansiyelini görerek bu alandaki çalışmalarını da derinleştiriyor.

Avalanche Rush, DeFi Yeteneklerini Artırıyor

Aave ve Curve için başlatılan 180 milyon dolarlık likidite madenciliği teşviki 18 Ağustos’ta duyuruldu. Fiyatın yükselişinde ciddi payı olan bu haber önemli bir sürecin başladığını duyuruyor. İki adımda tamamlanması beklenen sürecin ilk bölümü AVAX’ın Aave ve Curve kullanıcıları için likidite madenciliği teşvikinde kullanılması olarak başlayacak. Aave ve Curve kullanıcıları 3 aylık süre boyunca likidite madenciliği teşvikleri alacak.

İkinci aşama için ek teşviklere başlanacak. Bunun için Avalanche Foundation tarafından 27 milyon dolar değerinde Avalanche (AVAX) ayrıldı. Program, Avalanche Foundation‘ın ağ üzerinde DeFi’yi ölçeklendirme ve “daha erişilebilir, merkezi olmayan ve uygun maliyetli bir ekosistem oluşturmaya” yardımcı olma taahhüdünü göstermek için tasarlandı.

Avalanche (AVAX) Ağı Büyüyor

Pangolin ve Benqi Finance protokollerin Avalanche (AVAX) ağındaki toplam kilitli varlık değeri 300 milyon dolara ulaştı. Avalanche (AVAX) ağını kullanan bu DeFi protokolleri büyüdükte doğal olarak altyapı sağlayıcılarını da büyütüyor. Mevcut fiyat yükselişinin ikinci sebebini bununla açıklayabiliyoruz.

Zincirler arası köprü görevi görecek olan Avalanche Bridge‘in (AB) geçtiğimi ay sonunda duyurulmuştu. Fiyat hareketini tetikleyen önemli haberlerden olan bu gelişme yeni nesil zincirler arası köprüleme teknolojisiyle Avalanche (AVAX) ağına daha fazla fonksiyonellik katıyor.

Bonus bir detaya daha girelim. Avalanche (AVAX) ağı düzenli token yakımı sayesinde sürekli artan bir fiyata sahip olmak istiyor. Ağda yapılan işlemlerin artmasıyla doğru orantılı olarak Avalanche (AVAX) yakımları gerçekleşecek. Daha fazla protokolün ağda çalışması mevcut 720 milyonluk arzın hızla daralmasına sebep olacak. Arz kıtlığı elbette fiyat artışını doğuracaktır.

Burada paylaşılan bilgiler yatırım tavsiyesi içermez. Kripto para projeleri diğer yatırımlara nispeten çok daha ciddi riskler içermektedir.

Facebook Comments