Tuesday, April 16th, 2024

AVAX’e Neler Oluyor: Fiyatı Aşağıya Çeken AVAX Sorunu Ne Zaman Düzelecek?

Avalanche protokolünün kripto para birimi AVAX, Türkiye’de şu sıralar en çok konuşulan kripto para birimlerinden birisi konumunda. AVAX kısa sürede 5 dolar gibi düşük bir seviyeden 60 dolara kadar yükselerek aslında bu konumunu tamamen yükseliş ile elde etti.

AVAX Neden Düşüyor?

Böylesine hızlı bir şekilde yükselen AVAX, dünden beri ise can sıkıcı bir sorun ile boğuşuyor. Uniswap benzeri merkezsiz kripto para borsası Pangolin’in kullanıma sunulması, inanılmaz bir talep yaşanmasına neden oldu. Kısa sürede 60 milyon dolarlık hacme ulaşan Pangolin hem yarar hem de zarar ile beraber geldi.

Avalanche ve Ethereum ağları arasında iletişim sağlayan kodlarda yaşanan sistemsel bir hata, bir süredir ağda işlem yapılmasını engellemekte. AVAX yatırımcıları ise bu konu hakkında protokolün geliştiricilerini eleştiri yağmuruna tutmakta. AVAX’in Türkçe resmi Telegram grubunda paylaşılanlara bakıldığında, birçok kullanıcının fiyat düşüşünden ve paralarını çekememekten endişe ettiği görülüyor.

AVAX Ekibi, Sorulara Yanıt Verdi

Twitter üzerinde de AVAX ile ilgili birçok gönderinin altında kullanıcıların bir süredir paralarını çekemedikleri belirtilmekte.

AVAX ekibi tarafından yayınlanan gönderide ise bunun aslında çok da büyük bir sorun olmadığı ve küçük bir aksaklık olarak görülebileceği belirtildi. AVAX ekibinin bu konudaki açıklaması şu şekilde:

“Konu hakkında daha fazla ayrıntı: Görünüşe göre, EVM’yi saran kod’da, x-chainden c-chain aktarım yaparken, c-chain de kötü bir blok oluşmasına neden olan bir hata var.Bu hata YALNIZCA x-chain den, c-chain e import yaparken oluşuyor.Diğer hiç bir şey etkilenmemiş gözüküyor. İmport sorunu belirleyici değildi ve olma olasılığı çok düşüktü, ancak c-zinciri delicesine yüksek trafik gördüğü için hata ortaya çıktı.Bu hata tüm ağın paniğe kapılmasına neden oldu ve Avalanche canlılık yerine güvenliği önemsediğinden, ağ kendini iyileştirmeye çalışırken otomatik olarak kilitledi.Bitcoin ve ZCash gibi zincirlerde daha önce benzer hatalar yaşandı.”

AVAX Çekme İşlemleri Başlayacak mı?

Avalanche ekibi bu olay sonrasında durmasa da birçok kullanıcı işlem yapamamakta ve ağın durma noktasına geldiği görülüyor. Kullanıcıların ağdan paralarını çekebilecekleri zaman konusunda ise net bir açıklama yapılmadı. AVAX ekibi saatlerdir bu konu üzerinde çalışmalar yapıldığını ifade etmekte ve fonların hiçbir şekilde zarar görmediğini vurgulamakta. AVAX fiyatı ise bu gelişme sonrası 24 saat içerisinde %10 düştü.

Facebook Comments