Sunday, December 10th, 2023

Avukattan çarpıcı iddia: Thodex CEO’su yurt dışına çıktı

Yerli kripto para borsası olarak bilinen Thodex ile ilgili haberler peş peşe geliyor. Dogecoin yükselişi ile birlikte yatırımcıların alım satım ve para çekim işlemlerinde sıkıntı yaşadığını aktardığı şirket tüm işlemlerini durdurdu.

Konuyla ilgili ilk suç duyurusunda bulunan Avukat Oğuz Evren Kılıç, Shiftdelete.net’e çarpıcı açıklamalar yaptı. Kılıç, Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer için yurtdışına çıktı iddiasında bulundu. Bunun polis tarafından tespit edildiğini belirtti. Kılıç, tarih ve saat de paylaştı.

Twitter’da Thodex paylaşımları: Neler oluyor?

Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer nerede?

Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan 2021 saat 17:57‘de İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığını iddia eden Kılıç, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunarak şirket yetkililerinin ve şirketin banka hesaplarına tedbiren el konulması istendi ve yurt dışına çıkış yasağı konulması istedklerini anlattı.

Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer ile ilgili hangi ülkede bulunduğuna dair bilgi bulunmuyor.

Dünya genelinde kripto para borsalarının herhangi bir yasa/kanun dayanağı olmadığı için yaptırımların ve hukuki boyutun sadece mağduriyet tarafında oluştuğunu söyleyen Kılıç, şirketin tüm finansal işlemlerinin Amerika’da var olduğu söylenen şirket üzerinden gerçekleştirildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını, Thodex’in tüm işlemleri ve değerinin Türkiye’de kurduğu yasal şirket üzerinden yapıldığını söyledi.

Thodex depremi: Suç duyuruları başladı

Thodex’te yatırım yapanlar ne yapmalı?

Durumun hukuki boyutunda ise mağdur olan yatırımcıların hesaplarındaki varlıklarının iadesine dair savcılığa başvurması gerekiyor.

Yatırımcıların izleyebileceği ikinci yol ise varlıklarının tutarına göre Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi‘ne başvuruda bulunmak.

Av. Oğuz Evren Kılıç’ın açıklaması şöyle:

“Bugün müvekkillerimizin başvurusu ve talebi üzerine Thodex isimli kripto para borsasının sâhibi olan Koineks A.Ş. ortakları ve yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunduk ve söz konusu şahıslar ile Koineks A.Ş.’ne âit alacaklara, varlıklara ve hesaplara tedbîren el konulması talebimizi ilettik. Konuyla ilgili olarak hukukî süreci başlatmış bulunmaktayız. Yine müvekkillerimizin hak ve alacaklarının tahsili için gerekli diğer hukuk yollarına da en kısa süre içinde başvuracağız.”

“Türkiye’de kripto para piyasasının regülasyonunun ne kadar önemli olduğunu yıllardır gerek kamuoyu önünde gerek resmî makâmlar nezdinde dile getiriyorum. Kripto paralar büyük bir teknolojik imkân ve yeni bir ekonomik düzen sunuyor. Fakat bu alanın yasal düzenlemelerle denetim ve kontrol altına alınmamış olmasından ötürü birçok olumsuz olay yaşanıyor. Devletin bu konuda ‘Dijital Varlık Kânunu’ çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Bu kânuna dayanarak kripto para piyasasının tıpkı diğer piyasalar gibi denetlenmesi, kripto para borsası açmanın ve işletmenin mutlaka lisanslama ve temînât gibi hususlarla kontrol altına alınması gerekiyor.”

Öte yandan Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer ile ilgili Twitter hesabını kapattığı, Instagram paylaşımlarını sildiği ortaya çıkmıştı. Şirketten bugün yapılan açıklama ise yabancı firma yatırımı için işlemlerin 4-5 gün askıya alındığı belirtilmişti. 20 Nisan’dan itibaren şirket kripto para alım satımını durdurmuştu.

The post Avukattan çarpıcı iddia: Thodex CEO’su yurt dışına çıktı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments