Saturday, September 23rd, 2023

Aydem Enerji’nin Halka Arzı Türkiye’nin En Büyük Halka Arzı Olabilir

Şirketlerin halka arz açıkları birbirini izlerken, Aydem Enerji’nin halka arz reklamları TV kanallarında yayınlanmaya başlayınca, yatırımcının ilgisini çekmeyi başardı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yaptığımız haberde Aydem halka arzının gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin en büyük halka arzı olabilme ihtimalinden bahsetmiştik. Analistlere göre değerlemesi 1.5 milyar dolar seviyelerine kadar ulaşması mümkün. Halka arz tarihi ve detayları tam olarak duyurulmamışken, TV kanallarında halka arz için yapılmış olan reklam ise, halka arzın büyüklüğünden kaynaklı olabilir düşüncesi yaratmaya başladı.

Özellikle daha önce yapılan açıklamalara göre, halka arz döneminde piyasa iştahı artarsa rekor seviyede bir halka arzdan bahseden uzman açıklamaları varken, şirketin halka arz için TV kanallarında reklamların yayınlanması yatırımcılarda merak uyandırdı.

20 adet hidroelektrik santrali, 3 rüzgar enerjisi santrali, 1 adet jeotermal santrali ve 1 çöp gazı santrali ile birlikte 25 adet yenilenebilir enerji santralini işleten Aydem Yenilenebilir Enerji, aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santralini hayata geçirmiştir.

Çevresel-Sosyal-Yönetişimsel (ESG) performans sıralamasında, bağımsız derecelendirme şirketlerince (Vigeo Eiris/Moody’s) Türkiye’de elektrik ve gaz hizmetleri sektörünün lideri seçilen Aydem Yenilenebilir Enerji, aynı değerlendirmeye göre Uluslararası Gelişen Pazarlar segmentinde de 51 şirket arasından ikinci oldu ve skoruyla global anlamda üst sıralarda yer almayı başardı.

Sürdürülebilirlik yaklaşımıyla karbon ayak izini sıfırlamak üzere yoğun bir çalışma programı yürüten şirket, 2018-2020 dönemi faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini tüm tesisleri için belirledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen “Sıfır Atık” seferberliği kapsamında da sorumluluk alan Aydem Yenilenebilir Enerji, yakın zamanda 8 santralinin daha Sıfır Atık Belgesi almasını sağladı. Böylece toplam 13 hidroelektrik santralinde sıfır atık belgesinin sahibi oldu.

 

Aydem Enerji’nin Halka Arzı Türkiye’nin En Büyük Halka Arzı Olabilir yazısı ilk önce Halka Arz üzerinde ortaya çıktı.

Facebook Comments