Sunday, April 21st, 2024

Aygaz 4. Çeyrek Finansal Sonuçları

4Ç20 Finansal Sonuçlar – Negatif

Beklentilerin altında gelen net kar

Aygaz yılın son çeyreğinde, beklentimizin %24,2, ortalama piyasa beklentisinin de %25,2 altında, yıllık bazda %4,5 artış ile 78,2 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında açıklanan operasyonel kar ve özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan karlar, tahminimizin altında gerçekleşen net karda etkili oldu.

Satış gelirleri yıllık %14,9 artış gösterdi

Dördüncü çeyrekte satış gelirleri, beklentimiz olan 2.946 milyon TL ile uyumlu, ortalama piyasa beklentisi olan 3.043 milyon TL’nin ise %3,1 altında, yıllık %14,9 artışla 2.949 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Otogaz satış hacmi yıllık bazda %9 azalışla 162 bin ton seviyesinde gerçekleşirken, tüpgaz satış hacmi yıllık %2 artışla 71 bin ton seviyesine yükseldi. Böylece yurt içi satış hacmi yıllık bazda %6 azalış kaydederek 243 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışı ve toptan LPG satışları ise yıllık bazda %37 artış kaydetti.

FAVÖK beklentilerin altında

FAVÖK yılın son çeyreğinde, beklentimiz olan 122,1 milyon TL’nin %9,4, ortalama piyasa beklentisi olan 144,4 milyon TL’nin de %23,4 altında, yıllık bazda %29,7 azalışla 110,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Satış hacmindeki artışa karşılık brüt karlılıktaki zayıflama FAVÖK’teki azalışta etkili oldu. FAVÖK marjı da yıllık bazda 2,4 puan azalışla %3,8 seviyesinde gerçekleşti.

Diğer faaliyetlerden net gelirler net karı destekledi

Operasyonel olmayan tarafta ise, 20,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşen diğer faaliyetlerden net gelirler ve 11,7 milyon TL seviyesinde kaydedilen özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan karlar net karı desteklerken, 12,6 milyon TL’lik net finansman gideri net karı baskıladı.

Şirket 2021 yılı beklentilerini açıkladı

Şirket, 2020 yılı finansalların ardından 2021 yılına ilişkin beklentilerini de açıkladı. Buna göre şirket, otogaz satış hacmi beklentisini 700-730 bin ton, tüpgaz satış hacmi beklentisini de 285-295
bin ton aralığında belirledi.

Sonuçları negatif olarak değerlendiriyoruz

Beklentilerin altında gerçekleşen operasyonel performans ve net kar rakamı dolayısıyla sonuçların hisse performansına etkisinin negatif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda Aygaz için 12 aylık hedefimiz 18,90 TL seviyesinde bulunuyor. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahmin, hedef fiyat ve tavsiyemizi gözden geçirip bilgilendirme notu paylaşıyor olacağız.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

The post Aygaz 4. Çeyrek Finansal Sonuçları appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments