Saturday, January 28th, 2023

Bakan Lütfi Elvan: Döviz rezervlerindeki kayıp küresel piyasalar nedeniyle

CHP, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak için “Damat firarda” başlıklı bir video hazırlayarak 7 soru sormuştu.

CHP’den yapılan açıklamada Merkez Bankası rezervinde ortadan kaybolan 128 milyar dolar soruldu ve “Damadı kimler susturuyor? 128 milyar dolara ne olduğunu kimler saklıyor?” ifadeleri kullanıldı.

CHP’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle oldu:

Damadı kimler susturuyor? 128 milyar dolara ne olduğunu kimler saklıyor? Türkiye’nin gerçek gündemi ekonomik buhrandır. AKP’nin ekonomi yönetimi gelinen noktada ülkemiz için bir ulusal güvenlik sorunu haline gelmiştir. Merkez Bankası rezervlerinin tamamı satılmış, net rezervi eksi 47 milyar dolara kadar düşmüştür.

SORULAR

-128 milyar dolar nereye ve kimlere gitti?

– Döviz rezervimiz eksi 47 milyar dolara nasıl geriledi?

– Dolar 8 liranın üzerine neden çıktı? Kimler ne kazandı? Millet ne kaybetti?

– Berat Albayrak neden istifa etti?

– İstifası neden haber dahi yapılamadı?

– Bunların hesabını sorulmasını kimler engelliyor?

– Bakan Albayrak’ı kimler susturuyor?

Elvan’dan Albayrak savunması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaptığı açıklamayla, “CHP tarafından yürütülen haksız ve seviyesiz söylemleri şiddetle kınıyorum” dedi.

Elvan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“1) Son günlerde döviz rezervleri üzerinden Eski Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak aleyhinde CHP tarafından yürütülen haksız ve seviyesiz söylemleri şiddetle kınıyorum.

2) 2020 pandemi koşulları içinde küresel piyasalardaki olağandışı dalgalanmaların zorunlu kıldığı ortamda finansal istikrar hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen döviz rezervi işlemlerini maksadı dışında çarpıtarak seviyesiz bir siyaset malzemesine dönüştürülmesi kabul edilemez.”

Twitter/Gazete Duvar/Artı Gerçek

The post Bakan Lütfi Elvan: Döviz rezervlerindeki kayıp küresel piyasalar nedeniyle appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments