Tuesday, January 31st, 2023

Bakan Pekcan: 2 milyonun üzerinde vatandaşımız İYS’ye girerek onaylarını kontrol etti

Bakan Pekcan: 2 milyonun üzerinde vatandaşımız İYS'ye girerek onaylarını kontrol etti

Ticaret Bakanı Pekcan “İstenmeyen SMS, sesli arama, e-posta gibi iletilerin önüne geçmek için hizmete açtığımız İYS’ye 2 milyonun üzerinde vatandaşımız girerek onaylarını kontrol etti” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İstenmeyen SMS, sesli arama, e-posta gibi iletilerin önüne geçmek için hizmete açtığımız İYS’ye vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdi.” dedi.

Bakan Pekcan, “2 milyonun üzerinde vatandaşımız İYS’ye girerek onaylarını kontrol etti, 32,2 milyon ret ve 300 bine yakın onay işlemi gerçekleşti” diye konuştu.

İYS NEDİR?

İYS, 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, TOBB tarafından sunulan bir veri tabanı sistemi.

Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla çağrı merkezi üzerinden arama, SMS, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyor.

VİDEO: CEP TELEFONU KULLANIRKEN DİKKAT!-ARŞİV

Facebook Comments