Saturday, January 28th, 2023

Banka hisselerindeki yükselişe neden tedbir gelmiyor?

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Banka hisselerinde olağan üstü yükselişler normal mi? Borsa İstanbul ani yükselen ve düşen hisselere yatırımcıyı korumak amaçlı belli işlemlerde kısıtlamalar getiriyor. Peki banka hisselerine aynı tarife neden uygulanmıyor?

Banka hisselerindeki yükselişe neden tedbir gelmiyor?

Bankacılık Endeksi, yılın en iyi dönemlerini yaşarken gün içerisinde tekrar rekor tazeleyerek yüzde 5 yükseldi. Piyasa, endeksteki yükselişte somut bir gerekçe bulamazken, açıktaki bazı fonların pozisyon kapamasının etkili olabileceği konuşuluyor. Aynı zamanda yabancı yatırımcıların banka hisselerine yönelmesi endeksin yükselmesine neden olduğu düşünülüyor. Bankaların ucuzluğu, jeopolitik ortamdaki iyileşmeler de başta olmak üzere diğer faktörler de piyasadaki yükselişe neden olarak gösteriliyor.

Endeks gün içi en yüksek seviyeden açılışını gerçekleştirirken, TL kapanış rekorunu yeniledi. Akbank, Garanti ve Vakıfbank hisseleri tavandan işlem görmeye devam ederken, tüm bankalarda yoğun alıcı emri izlenmeye devam ediyor.

Borsa İstanbul’dan banka hisselerine neden tedbir gelmiyor?

Bazen Borsa İstanbul bazen de SPK tarafından hem hisselere hem de yatırımcılara işlem kısıtlaması yada idari para cezası getiriliyor. Özellikle şirket hisselerinde yaşanan ani düşüş ve yükselişlerden dolayı Borsa İstanbul tarafından SPK kararı uyarınca VBTS kapsamında 30 günlük işlem kısıtlaması getiriliyor. Son aylarda aniden hareketine başlayan bazı banka hisselerinin tavan serisini devam ettirirken Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yada Borsa İstanbul’dan konuyla ilgili şirketlere yada hisselere tedbir gelmemesi şaşırttı. Normal şartlarda bu ani yükselişi yaşan hisselere Borsa İstanbul brüt takas, kredili işlem yasağı v.b. işlem kısıtlamaları getiriyordu. Ancak banka hisselerine yönelik herhangi bir kısıtlama bulunmamakta.

hisselerindeki yükselişe

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

hisselerindeki yükselişe hisselerindeki yükselişe

Daha fazla okumak için Banka hisselerindeki yükselişe neden tedbir gelmiyor? ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments