Sunday, December 10th, 2023

Beyaz Saray Eski Danışmanından Bu Yıla Dair İddialı Bicoin (BTC) Açıklaması!

Skybridge Capital fonunun kurucu ortağı ve Beyaz Saray eski danışmanı Anthony Scaramucci, kısa sürede kripto para sektöründeki tanınırlığını önemli ölçüde arttırdı. Fonu ile Bitcoin yatırımı yapan Scaramucci, şimdi de Bitcoin ETF’i ve kurumsal kabul hakkında konuştu.

SEC, Bitcoin ETF’ini Onaylayabilir

Scaramucci, yeni ABD yönetimi ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanının, Bitcoin ETF’ini onaylayabileceğini vurguladı. SEC Başkanı olarak koltuğuna yeni oturacak kişinin Gary Gensler olduğu biliniyor.

Ünlü fon yöneticisi Scaramucci de Gary Gensler’ın gelmesi ile beraber SEC’nin Bitcoin ETF’ine onay verme ihtimalinin artacağını düşünüyor. Gensler’ın kripto para sektörünü iyi bilmesi ve bu konuda ders bile vermesi, Bitcoin ETF’inin onay şansını arttırabilir. Buna ek olarak kurumsal yatırımcıların ilgisinin inanılmaz bir şekilde artması da Scaramucci’ye göre oldukça olumlu bir sinyal.

Bitcoin ETF Onayları Arttı

Kısa süre önce ABD’nin komşu ülkelerinde Bitcoin ETF’lerinin onaylanması da ABD’nin geç kalmamak için adım atmasını sağlayabilir. Kanada’da şimdiden iki Bitcoin ETF’i onaylandı ve bunun ABD’ye gelmesi kaçınılmaz olabilir. Bitcoin ETF aracılığıyla kurumsal yatırımcıların direkt olarak menkul kıymet borsalarından BTC alıp satabileceği biliniyor. Fiziksel BTC olmasa da böyle bir kapının açılması kurumsal yatırımcılar için her şeyi değiştirebilir.

Scaramucci, altın ETF ürününde olduğu gibi Bitcoin ETF ürününde de katılımın inanılmaz seviyelere ulaşmasını bekliyor. Altın ETF ürünlerinde son dönemde ciddi bir düşüş olması ve kurumsal yatırımcıların Grayscale gibi aracılar ile Bitcoin alması, tam olarak bu değişime işaret etmekte.

Bitcoin Piyasası, 2017’den Çok Farklı

2019 yılında yapılan 10 başvurunun hiçbirisi onaylanmadı ve SEC her zaman piyasanın buna hazır olmadığını vurguladı. SEC, Bitcoin ETF onayı için piyasanın hala çok volatil olduğunu belirtti. Buna ek olarak piyasadaki manipülasyonlar da SEC’nin endişe kaynağı olarak görülüyor.

ABD’nin son dönemde ciddi anlamda regülasyon baskısını arttırması ise bu sorunlardan birisini çözmüş olabilir. ABD’deki borsalara ciddi yasaklar getirilmiş olması da regülasyonun sağlanmış olabileceğini göstermekte. Bitcoin’in toplam değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkması ise likidite sorununu büyük ölçüde çözüme kavuşturdu.

Bitcoin fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 57.000 doların üzerinden işlem görüyor.

Facebook Comments