Tuesday, April 16th, 2024

Binance Bir Ülkenin Finans Otoritesinden Daha Uyarı Aldı: Dev Borsanın Başı Dertte

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yine bir finansal denetleyici tarafından uyarıldı. Dev borsanın başı dertten kurtulmuyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao, finansal denetleyicilerle kaydedilen aksaklıkların sonucunda şirketin strateji değişikliğine gideceğini açıklamıştı.

Hollanda’nın Finansal Otoritesi Uyardı

Medyaya yansıyan son bilgilere göre De Nederlandsche Bank (DNB), bugün yaptığı açıklamada Hollanda’da sağlanan yatırım hizmetlerinin lisanssız olduğunu belirterek Binance’e bildiri gönderdi.

Finans otoritesinin uyarısı Binance Holdings Limited ve Binance’in Hollanda hizmet sağlayıcılarını kapsıyor.

DNB, Binance’i Uyardı

Hollanda Merkez Bankası, kara para aklama ve terörle mücadele konularıyla mücadelede Binance’in yasalara uymadığını belirtti. Buna göre Binance, yasa dışı olarak kripto para birimi hizmeti sunduğu gerekçesiyle uyarıldı. Bunun yanı sıra Binance’in yasa dışı cüzdanlar sunduğu aktarıldı.

DNB’nin uyarısı, diğer düzenleyicilerin son zamanlarda Binance’e yönelik eylemlerine ve uyarılara benzer şekilde gelişti. Uyarı zinciri, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi’nin (FCA) Binance’in ülkede faaliyet göstermesi adına yetkisi olmadığını aktararak yaptırım uygulamasıyla başadı. Bununla birlikte bildiride Binance Group’un sunduğu hizmetlerde Birleşik Krallık sınırları içerisinde yetkisi olmadığı ancak borsanın merkezinin ülke sınırları içerisinde bulunmadığı belirtilmişti.

FCA’nın uyarısı bir domino etkisi yaratırken birçok ülkenin finansal denetleyicisi, Binance’e yaptırım kararı aldı. Öte yandan Santander UK, Barclays, NatWest dahil olmak üzere birçok dev banka, Binance platformuna fon akışını durdurdu. Hollanda ve Birleşik Krallık’ın yanı sıra Malezya, İtalya, Litvanya, Polonya ve Cayman Adaları harekete geçen diğer ülkelerin bazıları oldu. Bu ülkelerin finans otoriteleri borsaya karşı uyarılarda bulunarak kısıtlayıcı hamleler izledi.

Facebook Comments