Saturday, February 24th, 2024

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin (BTC) İçin Geleceğe Yönelik Tweet Attı

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) belirli bir fiyat döngüsüne sahip olduğu son zamanlarda birçok kişi tarafından fark edildi. BTC fiyatının tam da blok ödülü yarılanmalarından sonra yükselişe geçmesi ise Binance CEO’su Chanegpeng Zhao da dahil birçok kişinin dikkatini çekti. CZ ise bu konuda geleceğe referans olacak bir açıklamada bulundu.

Bitcoin Fiyatı İçin Referans Tweet

Ticari hacim açısından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, bu döngü hakkında yaptığı açıklamada aslında geçen seneki konuşmaları hatırlattı. CZ, ilgili gönderisinde bundan bir yıl önce herkesin Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasının fiyata etki edip etmeyeceğini konuştuğunu ve 3 yıllık süre içerisinde bunun yeniden gündeme geleceğini ifade etti.

Blok Ödülü Yarılanması, BTC’yi Nasıl Etkiliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin blok kazım süresine göre ortalama olarak her 4 yılda bir blok ödülü yarılanması yaşıyor. İlk olarak 50 blok ödülü ile başlayan BTC’nin an itibarıyla ise bunu 6,25’e kadar düşürdüğü bilinmekte. Blok ödülü yarılanması da her blokta kazılacak olan BTC miktarının azalması ile bir arz ve likidite kısıtlaması oluşturuyor.

Binance CEO’sunun fiyat ve blok ödülü yarılanması ile ilgili yaptığı açıklamada da aslında buna vurgu yapılmakta. Ünlü analist PlanB, 2024 yılının devamında Bitcoin fiyatının stok-akış analizine göre 1 milyon doları bile bulabileceğini belirtmekte. Analistin 2020 yılındaki tahmini gerçekleşti ve fiyat 2021 yılında 50.000 doların bile üzerine çıktı. CZ, bu tweeti gelecekte referans almak için saklama tavsiyesinde bulunurken de buna vurgu yapmış olabilir.

Yeterince Bitcoin Yok

Her geçen gün daha fazla kurum ve birey Bitcoin almakta. Bitcoin’in 21 milyon ile sınırlı arzına ek olarak devamlı olarak günlük üretilen BTC miktarının da azalması bu kurumların BTC’ye ulaşmasını daha da zorlaştırabilir. Bu da 1 BTC alımı için çok daha uçuk fiyatların ödenmesine yol açacaktır.

Altın da kısıtlı arza sahip olsa da dünya üzerinde her geçen gün daha fazla altın madeni keşfedilebilmekte. Bitcoin için ise durum oldukça net ve kodla kesinleştirilmiş durumda. BTC fiyatının bu yazılım tabanlı kurallara göre yükselmesi ise CZ’nin son açıklamasına da bakıldığında oldukça mümkün.

Facebook Comments