Sunday, December 10th, 2023

Binance CEO’sundan NFT Yorumu: “NFT’lerin Çoğunun Değeri Sıfıra Düşecek”

Kripto para sektöründeki NFT çılgınlığı tam olarak hız kesmeden devam ediyor. Beeple’ın en güncel NFT eseri 11 Mart tarihinde 69 milyon dolara alıcı buldu. Bu da NFT’lerin iyi bir yatırım olup olmadığının bir kez daha sorgulanmasına yol açtı.

Beeple’ın Eseri 69 Milyon Dolara Satıldı

Dijital sanatçı Beeple’ın daha önceki eserleri de rekor fiyatlardan alıcı bulmuştu. Ancak bu seferki eserin 69 milyon dolar gibi inanılmaz bir fiyattan satışa sunulması ve anında alıcı bulması, durumu çok daha kritik kılmakta. Binance CEO’su Changpeng Zhao ise bu konu hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

CZ, NFT’lerin büyük bir çoğunluğunun değerinin sıfır dolara kadar düşeceğini vurgulayarak bunun sebebini açıkladı. Dünyanın en büyük kripto para borsasının CEO’su, bu düşüşün sebebinin ise insanların eninde sonunda ilgilerini kaybetmesinden kaynaklı olacağını belirtti. NFT’ler aslında koleksiyon ürünleri olarak biliniyor ve kullanıcılar koleksiyon odaklı tokenler satın alarak bunu daha yüksek fiyatlara satıyor.

CZ’den NFT Yorumu

Bazı uzman isimler ise yüksek fiyattan satılan NFT’lerin hepsinin masum olmadığını ifade etmekte. Wash trading yani sahte hacim yaratmak veya kara para aklamak için NFT’lerin kullanıldığını belirten uzmanlar, her alımın dikkate alınmaması gerektiğini ifade etmekte.

Binance CEO’su da katıldığı bir röportajda tam olarak buna işaret etti. CZ, her yeni sektörde yeni bir alan ve sektör oluştuğunda ciddi başarı elde edilebileceğini belirterek, buna rağmen NFT‘lerin büyük bir kısmının sıfıra ineceğini ifade etti.

Bazı NFT’ler Değerini Koruyabilecek

CZ, bu ifadesinin devamında ise bazı sanatçıların NFT’lerinin değerini koruyabileceğinin altını çizdi. Beeple da kesinlikle bunlardan birisi olarak görülmekte. Hayatını dijital sanata adayan ünlü tasarımcı ve grafiker, yaptığı her bir NFT ile adından söz ettirmekte.

Buna rağmen bazı NFT’lerin sadece daha yüksek fiyattan satılmak için alındığı da bilinmekte. OpenSea gibi bazı NFT platformlarında kısa süre önce alınan NFT’lerin bile satışa koyulduğu görülmekte. NFT çılgınlığının başında ise kesinlikle OpenSea, Rarible ve SOTA gibi projeler yer alıyor. Bunlara ek olarak Flow’un da son dönemde ciddi anlamda ses getirdiği söylenebilir.

Facebook Comments