Friday, February 3rd, 2023

Binance Coin (BNB) 100 Doları Görmek Üzere: BNB Fiyatına Rekor Getiren 3 Faktör

Binance’in kripto para birimi Binance Coin (BNB), 9 Şubat 2021 tarihinde tüm zamanların rekorunu kırdı. BNB fiyatı CoinGecko üzerinde 97 dolara kadar yükselerek sadece tüm zamanların rekorunu tazelemekle kalmadı ve aynı zamanda 100 dolara çok yaklaştı. 100 dolar, bundan yıllar önce BNB fiyatı için uçuk bir hedef olarak görülse de artık bunun kırılmasına ramak kaldığı görülüyor.

15 Mayıs 2019 tarihli yazımızda BNB fiyatının 100 dolara çıkma ihtimalini sizlerle paylaşmış olsak da BNB’yi rekora götüren faktörlere yenileri eklendi. Peki BNB fiyatı nasıl oldu da bir anda 40 dolar seviyelerinden 97 dolar seviyelerine kadar çıkmayı başardı?

BNB Fiyatına Rekor Getiren Unsurlar

BNB fiyatına etki eden en büyük faktörün SafePal (SFP) token satışı olduğu görülüyor. Binance kripto para borsası bir süredir devam ettirdiği Binance Launchpad projelerine katılım şartlarını değiştirdi.

Binance bundan sonraki projeler ve SFP Coin için yatırımcılara belirli miktarda ve sürede BNB tutma şartı getirdi. Bunun aslında Polkastarter veya Daomaker gibi projelerin yöntemi ile aynı olduğu söylenebilir. Bu gelişme ve SFP Coin’in neredeyse 20 kat yükselmesi, inanılmaz bir BNB alış baskısı yarattı.

bnb

Ethereum Ağından Bıkanlar, BSC’ye Geçiyor

İkinci önemli faktör ise Binance’in hayata geçirdiği akıllı kontrat ağı Binance Smart Chain olarak ön plana çıkıyor. BSC tabanlı Pancakeswap borsasının hacmi son dönemde rekor kırdı ve fiyat da kısa sürede %500 arttı.

Söz konusu artış  BSC tabanlı DeFi uygulamalarına yönelik talebin rekor kırmakta olduğunu gösteriyor. Ethereum ağındaki işlem ücretleri rekor seviyelerde gezindikçe yatırımcılar alternatif aramakta. BSC ağındaki işlemler için BNB kullanılması ise fiyatı direkt olarak etkiledi.

Binance Devamlı Rekor Kırıyor

Üçüncü faktör ise Binance’in devamlı olarak ticari hacim rekoru kırması olabilir. Binance üzerinde yapılan işlemlerde daha düşük ücret ödemek için BNB tutma opsiyonu sağlanıyor. Bu da binlerce kullanıcının işlem yapmadan önce BNB alıp bunları satmayacak şekilde ellerinde tutmasına kapı aralıyor. Binance, elde ettiği ticari hacme göre de her 3 ayda 1 belirli miktarda BNB yakıyor. Talep artarken arzın devamlı olarak azalması da tahmin edilebileceği gibi fiyata rekor getiriyor.

Binance Coin henüz 100 doları geçemese de yakın vadede bunun gerçekleşmesi yatırımcıları şaşırtmayacaktır.

Facebook Comments