Sunday, December 3rd, 2023

Binance Coin (BNB), Bitcoin (BTC) Karşısında Rekor Tazeledi

Kripto para piyasası hafta sonu başlayan düşüşe hafta içinde de maruz kaldı ve Bitcoin (BTC) fiyatı hala 55.000 dolar bandından işlem görüyor. Lider kripto para biriminin bu seviyede gezinmesi, Bitcoin’in toplam piyasa hakimiyetinin de %51seviyesine kadar gerilemesine yol açtı.

Altcoinlerin Yükselişi Sürüyor

Bitcoin daha önce yakın zamanda hiç bu kadar piyasa hakimiyet oranı kaybı yaşamamıştı ve şu an yaşananlar aslında altcoinlerin lehine. Altcoinler de son düşüşte ciddi anlamda etkilense de özellikle düşük hacimli bazı altcoinlerin inanılmaz talep görmesi durumu değiştiriyor.

Kısa süre önce rekor kıran Dogecoin (DOGE) gibi kripto paralara ek olarak belki de birçok yatırımcının adını duymadığı Safemoon (SAFE) veya Akita Inu (AKITA) gibi düşük hacimli kripto paralar da şu sıralar rekor üzerine rekor kırmakta. Bu da altcoin piyasasını yeniden canlı tutmakta. ANNCAK SAFE ve AKITA’nın yaşadığı yükseliş asıl olarak Pancakeswap ve Binance Coin’i (BNB) etkilemekte.

Binance Smart Chain FOMO’yu Devraldı

Binance’in merkezsiz ağı Binance Smart Chain tabanlı birçok kripto para projesi son dönemde rekor üzerine rekor kırdı. Kullanıcıların burada işlem yapabilmek için BNB sahibi olması gerekliliği ise BNB hacminin rekor kırmasını sağladı. BNB, hacim rekoruna ek olarak lider kripto para birimi Bitcoin karşısında da rekor tazeledi.

Crypto Bethany tarafından aktarılan grafiğe bakıldığında BNB’nin Bitcoin karşısında tüm zamanların rekorunu tazelediği görülüyor. Tabii ki bunda BTC’nin yaşadığı mevcut düşüş ve konsolidasyon da etkili olmakta. Kripto para analisti CryptoStyx ise çizdiği grafikte BNB fiyatının yakında ABD doları karşısında da rekor kırabileceğini düşündüğünü belirtti. Styx, BNB’nin hedefinin 5.618 Fibo seviyesi yani 988 dolar olduğuna vurgu yaptı.

BNB, Gözünü İkinciliğe Dikti

BNB’nin en büyük rakibi Ethereum’a da günden güne daha çok yaklaştığı görülüyor. BNB’nin toplam piyasa değeri 91 milyar dolar seviyesindeyken Ethereum’un toplam piyasa değerinin ise 266 milyar dolar seviyesinde olduğu görülmekte.

Özellikle Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretlerinin BNB için ciddi bir avantaj sağladığı ve ağa çok fazla kullanıcının gelmesine kapı araladığı bilinmekte. BNB’nin son dönemde yaşadığı FOMO ise bütün bunların ortak bir sonucu.

Facebook Comments