Saturday, February 24th, 2024

Binance Smart Chain (BSC), Ethereum’u (ETH) Geride Bıraktı!

Elde edilen son verilere ve Binance’in yaptığı açıklamalara göre Binance Smart Chain (BSC), son altı ayda hızlı bir büyüme yaşadı. Bu durumun DeFi alanında yaşanan patlama ve Ethereum ağında alınan işlem ücretlerinin çok yüksek seviyelere ulaşmış olması gibi pek çok etkene bağlı olduğu düşünülüyor.

Merkezsiz Finans Büyümesi

Yapılan açıklamalara göre Binance Smart Chain, hacim ve aktif kullanıcılar açısından lider DeFi platformu konumunda yer alıyor. Şubat sonunda BSC ağında 108.000’den fazla Benzersiz Aktif Adrese ulaşıldı ve bu da aylık %27 artış anlamına geliyor. Ethereum ağında ise Ocak ayına göre Benzersiz Aktif Adres sayısında %9 düşüş yaşandı.

Bunlara ek olarak Ethereum ağında 355.726 yeni adresle en yüksek artış 4 Ocak 2018 Perşembe günü kaydedilmişti. BSC ağında ise 6.574.010 yeni adres ile en yüksek artış 2 Mart 2021 Salı günü kaydedildi.

Öte yandan Binance’in açıklamalarına göre BSC ağı, Ethereum’da gerçekleşen 1.500.000 günlük işlem ile karşılaştırıldığında günlük 4.000.000’den fazla işlem ile de net bir liderlik sağlıyor.

Bununla birlikte Binance Smart Chain’de 9.5 milyar dolarlık kilitli toplam değer bulunurken (TVL), Ethereum’da 47 milyar dolarlık TVL bulunuyor. Yani BSC’de TVL, Ethereum’daki TVL’den 4 kat daha düşük.

BSC Büyümesi

Yapılan açıklamalara göre, Binance Smart Chain son altı ayda hızlı bir büyüme yaşadı. Bu büyüme DeFi patlaması veya Ethereum ağındaki aşırı işlem ücretleri gibi çok sayıda duruma bağlanabilir.

DeFi’nin popülaritesi arttıkça BSC, zincirde çok fazla yeni kullanıcı olduğunu ifade ediyor. Kısa bir süre önce BSC, benzersiz cüzdanlar ve işlem hacmi açısından Ethereum ağını geçmeyi başardı. BSC, kullanıcılara DeFi’ye katılmak için verimli bir yol sunduğundan bu durumun şaşırtıcı olmadığı ifade ediliyor. Ancak yine de BSC’nin gelişimi ve büyümesi içinde önünde uzun bir yol olduğu düşünülüyor.

Facebook Comments