Saturday, September 23rd, 2023

Binance yaklaşık 600 milyon dolarlık BNB yaktı

Dünyanın en büyük hacme sahip borsası olan Binance, her çeyrek yaptığı BNB yakımını tamamladığını açıkladı. Borsadan yapılan açıklamaya göre yaklaşık 595 milyon dolar değerinde 1 milyon 99 bin 888 BNB yakıldı.

Yakılan BNB’lerin değeri şu ana kadar yapılan tüm yakımların dolar karşılığına göre en yüksek değer. Bilindiği üzere geçtiğimiz Mart çöküşünde 10 doların altına düşen, son boğa piyasası öncesi ise yaklaşık 40 dolarda olan Binance Coin, Nisan ayı içinde 610 doları da aşarak şu ana kadarki en yüksek fiyatına ulaşmıştı.

Bugüne kadar 30 milyon BNB yakıldı

Binance borsası, BNB token’ı 2017 yılında çıkarmış ve toplamda 100 milyon BNB’nin zamanla yakılacağını taahhüt etmişti. Bu rakam BNB arzının da yarısına denk geliyor. Borsa şu ana kadar toplam arzı 200 milyon olan BNB’nin yüzde 15’lik kısmını yaktı. Token’lar yakıldıktan sonra dolaşımdan tamamen çıkıyorlar.

Arz azaldıkça token’ların değerinin artmasının yanısıra BNB’nin tek artış sebebi bu değil. Son dönemde Ethereum işlem ücretlerinin artmasıyla DeFi platformlarında işlem yapmak kullanıcılar için pahalıya mâl olmaya başlamıştı. Binance’in “merkezi-merkeziyetsiz borsası” olan Binance Smart Chain ise kullanıcılara bu anlamda ciddi olanaklar sunmuştu.

Bu durum da Binance Smart Chain’in kullanımını ciddi şekilde artırdı. BSC üzerinde BNB tutanlar ise birçok fırsattan yararlanabildiği için BNB’de de çok ciddi fiyat artışları görülmeye başlanmıştı.

The post Binance yaklaşık 600 milyon dolarlık BNB yaktı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments