Saturday, January 28th, 2023

Binance’deki AVAX Çekim İşlemleri Hala Askıda: Sorun Ne Kadar Süre Devam Edecek?

AVAX, 55 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra sert bir düşüş dönemine girdi. AVAX fiyatının son dönemde 10 kattan fazla yükselmiş olmasına ek olarak yaşanan teknik sorunlar da bu düşüşe etki etti.

Avalanche ve Ethereum Köprüsü Açıldı

Avalanche ve Ethereum köprüsü ile ilgili oluşan sistemsel bir sorun, uzun bir süre boyunca sistemin askıya alınmasına neden oldu. Avalanche ekibinin özverili çalışması sonrasında sistem Avalanche ağı için giderilse de ağ düğümlerinin yeni istemciyi güncellemesi gerekiyordu. AVAX için küresel çapta asıl korku yaratan olay ise çifte harcama saldırısı yaşanmış olduğu iddiası oldu.

Avalanche kurucularından Emin Gün Sirer ise konu hakkında yaptığı açıklamada kesinlikle çifte harcama saldırısı yaşanmadığını vurguladı. Bunun konsensüs motoru ile ilgili bir sorun olmadığını ve bu nedenile çifte harcama sayılamayacağını ima eden Sirer’den sonra Avalanche ekibi de detaylı bir analiz yayınladı.

Binance Üzerindeki AVAX Çekim İşlemleri Askıda

Bu oldukça korkutucu iddia hakkında Avalanche ekibi tarafından açıklama yayınlanmış olsa da yatırımcıların korkusu Binance’in neredeyse 5 gündür AVAX çekim işlemlerini askıya almış olmasından dolayı devam ediyor. Binance ekibi tarafından yayınlanan gönderide ve an itibarıyla çekim sayfasına girildiğinde işlemlerin askıda olduğu belirtiliyor.

Binance tarafından bu konu hakkında resmi bir açıklama yayınlanmasa da borsanın ağ düğümü yazılım güncellemesi yapmaması nedeniyle çekim işlemlerinin askıda olduğu belirtiliyor. Daha önce Ethereum Classic için de benzer bir durum yaşanmış ve Binance bir süre işlemleri askıda tutmayı tercih etmişti. Binance, AVAX için işlemlerin açılacağı tarihi ise tahmini olarak 16 Şubat şeklinde açıkladı.

AVAX Fiyatının Düşüşü Normal mi?

AVAX’in Telegram gruplarına girildiğinde ise birçok kullanıcının bu sert düşüşten şikayet ettiği görülebilmekte. Buna ek olarak projeye güvenini belli eden ve fiyat odaklı hareket etmeyen kullanıcıların sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

AVAX fiyatı ise son 24 saat içerisinde %15 düştükten sonra ETH ve AVA arasındaki köprünün açılması ile hafif bir ivme yakalayarak 35 dolara kadar yükseldi. Bunun devam edip etmeyeceği ise yatırımcıların kafasındaki soru işaretlerinin çözülmesi ve kripto para piyasasının genel durumuna göre değişebilir. Kısa sürede %1.000 gibi etkileyici bir yükseliş elde eden AVAX’in ise her kripto para birimi gibi düzeltme yaşaması normal gözüküyor.

Facebook Comments