Sunday, April 14th, 2024

Binance’e Bir Darbe Daha! HSBC Binance İşlemlerini Askıya Aldı

Dünyanın en büyük borsaları arasında yer alan Binance yeni bir yasaklama kararı ile sarsıldı. Geçtiğimiz haftalarda Birleşik Krallık merkezli birçok bankacılık devi müşterilerinin önde gelen kripto para borsası Binance’e erişimini sınırlamak için adımlar attı. Bu adımların sonuncusu HSBC’den geldi. HSBC, Birleşik Krallık’taki müşterilerine Binance ödemelerini “mümkün olan her yerde” engelleyeceğini söyleyen son banka oldu.

HSBC’den Binance Engeli

HSBC hesaplarından Binance borsasına para yatırma ve çekme işlemi yapmaya çalışan kullanıcılar bu işlemlerini tamamlayamadı ve bir duyuru ile karşılaştı. Duyuruda, bankacılık devi HSBC’nin Binance’e gerçekleştirilecek olan kredi kartı ödemelerinin bir sonraki duyuruya kadar asıya alındığı belirtildi. Duyuruda, “alınan bu önlemin sizin için olası riskler konusundaki endişelerimiz nedeniyle olduğu” ifadeleri yer aldı.

HSBC'den Binance Yasağı

Bununla birlikte kullanıcılara iletilen bu duyurunun devamında, Finansal Otoritenin Haziran ayında yayınlanan ve Binance’in Birleşik Krallık’ta herhangi bir düzenlenmiş faaliyet yürütmesine izin verilmediğini belirten tüketici uyarısını yer aldı.

Binance’e Baskı Sürüyor

Ayrıca bankacılık devleri Barclays ve Banco Santander’da, geçen ay hesap sahiplerinin Binance’e para göndermesini engellediğini bildirmişti. İlginç bir şekilde, Binance’e engel getiren bütün bankalar, kullanıcılara aynı FCA uyarısını gönderdiler.  Öyle ki Banco Santander de yaptığı duyuruda “mümkün olan her yerde” ifadesine yer vermişti.

HSBC, geçtiğimiz haftalarda yaşanan tüm bu engellemelerin ardından Binance’e kredi kartlarıyla yapılan ödemeleri durduran üçüncü büyük banka oldu. Binance’e uygulanan bu engellemeler, son aylarda dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler tarafından Binance üzerindeki artan baskı sırasında geldi.

Japonya, Tayland, Cayman Adaları ve Malezya’daki düzenleyiciler Binance üzerindeki baskısını arttırdı. Öyle ki Malezya kısa süre önce Binance’e ülkedeki operasyonları durdurması için 14 gün süre tanıdı.

Özellikle, HSBC’nin Binance’e yapılan transferleri engelleme hamlesi şaşırtıcı değil. Çok uluslu bankacılık devi, Nasdaq da işlem gören iş zekası firmasının Bitcoin’e aşırı maruz kalması nedeniyle müşterilerinin daha önce MicroStrategy hissesi satın almasını yasaklamıştı. Buna ek olarak, HSBC CEO’su Neil Quinn, Mayıs ayında yaptığı açıklamada HSBC’nin volatilite nedeniyle lider kripto para birimi Bitcoin’e yatırım yapmayı planlamadığını söyledi.

Facebook Comments