Friday, February 23rd, 2024

Binance’e Rusya’dan İzin Çıktı: Binance Artık Kara Listede Değil!

Ortaya çıkan yeni bir mahkeme kararına göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in web sitesi artık resmi olarak Rusya’da kara listeden çıkarıldı.

Binance ve Rusya

Rus haber ajansı Kommersant’ın 21 Ocak tarihli haberine göre, Arkhangelsk Bölge Mahkemesi Rusya’daki Binance web sitesini kara listeye alma kararını iptal etti. Binance’in Rusya ve BDT operasyonları başkanı Gleb Kostarev, bu haberi doğruladı ve duruşmanın 20 Ocak’ta yapıldığını belirtti.

Son mahkeme kararı, 2020’de alınan bir önceki kararı iptal etmiş oldu. Eylül ayında Binance, web sitesinin Rus telekom düzenleyicisi Roskomnadzor tarafından yasaklanmış web siteleri listesine girdiğini duyurdu. Düzenleyici, siteyi yasaklanmış bilgileri yaymakla suçlayan bir mahkeme kararına dayanarak web sitesini kara listeye aldı.

Bunlara ek olarak Engellenmesine rağmen Rus kullanıcıların Binance’i kullandıkları da o dönemde yapılan açıklamalar arasında yer alıyordu.

Öte yandan yazının yayına hazırlandığı sırada Binance web sitesi hala Roskomnadzor’un yasaklı siteler listesinde görünüyor ama herhangi bir erişim kısıtı bulunmuyor.

Binance Kara Listeden Çıkacak

Kostarev Binance’in, iki hafta içinde son kararla ilgili bir mahkeme belgesi alacağını ve bunun sonucunda kara listeden kaldırılacaklarını dile getirdi. Kostarev konuyla ilgili olarak, “Belgeyi aldıktan sonra bizi kara listeden çıkarmaları için bir bildirim göndereceğiz” sözlerini kullandı.

Yönetici ayrıca Binance’in kara listeye alınmasının borsanın Rusya pazarındaki işlem hacimlerini etkilemediğini söyledi. Kostarev, “Eylül yasağının Rusya’daki hacimlerimiz üzerinde bir etkisi olmamasına rağmen, bizim için itibarımızı korumak ve bu davada itiraz etmek önemliydi” açıklamasını yaptı.

Yeni Yasadan Sonra

Kara listeye alınma kararının tersine çevrilmesi, Rusya’nın 1 Ocak 2021’de büyük kripto yasası olan “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” yasasının resmi olarak kabul edilmesinden kısa bir süre sonra geldi. Ağustos 2020’de Roskomnadzor, Rusya’daki bir başka büyük kripto para birimi web sitesi olan BestChange.ru’yu da yasaklamıştı.

Facebook Comments