Tuesday, November 28th, 2023

Binance’in Avrupalı regülatörler tarafından mercek altına alındığı iddia edildi

Geçtiğimiz günlerde token’laştırılmış hisse senetleriyle ilgili dev bir adım atan ve Tesla ile Coinbase hisselerinin parça parça da alınabilmesine olanak sağlayan sistemini duyuran Binance ile ilgili regülasyon otoritelerinin harekete geçtikleri belirtildi.

Financial Times’da yer alan habere göre; düzenleyiciler, token’ların menkul kıymet olarak kabul edilmeleri halinde, yeterli derecede şeffaflık sağlanamayabileceğinden ve bunların bir prospektüsü olup olmayacağından endişe duyuyor.

Alman Mali Denetleme Otoritesi BaFin’den konuyla ilgili Financial Times’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Eğer token’lar transfer edilebiliyorlar, kripto para borsalarında işlem görebiliyorlar ve nakit ödeme gibi ekonomik yetkilere sahiplerse o zaman menkul kıymet sayılırlar. Dolayısıyla da tanıtıcı bir prospektüs yayınlamak zorunlulukları vardır”

Binance’in tokenize edilmiş hisse satışında yatırımcılar hissenin kendisini almıyorlar. Hatta 1 tam hisse alma zorunlulukları da bulunmuyor ve token’laştırılmış hissenin yüzde 1’ine kadar yatırım yapabiliyorlar. Binance’in burada güven vermesinin en önemli noktalarından biri de Almanya’nın regüle edilmiş bir yatırım grubu olan CM-Equity AG ve İsviçre’nin token’laştırma platformu Digital Assets AG ile ortaklaşa çalışmış olmaları.

Binance ise konuyla ilgili FT’ye yaptığı açıklamada token’ların Avrupa Birliği’nin piyasa kurallarına ve BaFin’in bankacılık düzenlemelerine tâbi olan resmi bir CM-Equity ürünü olduklarını belirtti.

Haberde regülasyon kurumlarının, Binance’in bu hamlesinin uyumluluk gereksinimlerini karşılamayacağından şüphe ettikleri bilgisini verirken, Binance’in token’ları türev ürünü mü yoksa menkul kıymet olarak mı sunduğunun da belirsizliğine dikkat çekildi.

The post Binance’in Avrupalı regülatörler tarafından mercek altına alındığı iddia edildi appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments