Sunday, April 14th, 2024

BioNTech’ten Almanya ekonomisine tarihi katkı: Büyümeyi yarım puan artırabilir

BioNTech’ten Almanya ekonomisine tarihi katkı: Büyümeyi yarım puan artırabilir

Dünyada ilk onaylanan corona virüs aşısını geliştiren BioNTEch’in, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya ekonomisinin büyümesini yüzde 0,5 artırabileceği açıklandı. Alman Makroekonomik Politika Enstitüsü’nden Prof. Dr. Sebastian Dullien yaptığı açıklamada 2021’de Almanya ekonomisinin yüzde 4 büyümesinin öngörüldüğünü, BioNTech’in de genel GSYİH büyümenin kabaca sekizde birini oluşturabileceği belirtildi. Dullien, “Tek bir şirketin Alman GSYİH üzerinde bu kadar etkili olduğu başka bir örnek düşünemiyorum” dedi.

Dünyada onaylanan ilk corona virüs aşısını geliştiren ve Türk bilim insanı Prof. Uğur Şahin’in CEO’su olduğu BioNTech’in Almanya ekonomisine büyük katkı vereceği açıklandı.

Geçtiğimiz yıl corona virüs pandemisi nedeniyle ülke ekonomisinin yüzde 4,7 küçüldüğü, ancak 2021 yılında yüzde 4 büyüme öngörüldüğünü belirtilirken Alman Makroekonomik Politika Enstitüsü’nden Prof. Dr. Sebastian Dullien, BioNTech’in bu büyümenin 0,5’ini tek başına sağlayabileceğini aktardı.

Dullien, verdiği demeçte, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki büyümenin sekizde birini BioNTech’in sağlayabileceğini belirtirken, “Tek bir şirketin Alman GSYİH üzerinde bu kadar etkili olduğu başka bir örnek düşünemiyorum” dedi.

HÜKÜMET YETKİLİSİ DOĞRULADI

Bir hükümet yetkilisi de, BioNTech’in genel ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin bu yıl 0,5 puana ulaşacağını varsaymanın kesinlikle makul olduğunu söyledi.

Yapılan hesaplama, BioNTech’in Pazartesi günü açıkladığı 15,9 milyar avro (18,63 milyar dolar) gelir elde etmeyi beklediğini gösteren en son kazanç tablosuna dayanıyor.

‘BİONTECH ÇOK NADİR BİR ÖRNEK’

Prof. Dr. Sebastian Dullien, bir makro ekonomist olarak normalde bireysel şirketlere bakmadığını söylerken, “Ancak bazen, bireysel şirketlerin makroekonomik alaka düzeyine sahip olduğu nadir durumlar vardır. BioNTech çok nadir bir örnek” dedi.

Dullien, “BioNTech yurtdışından nispeten az sayıda ön ürün tedarik ettiğinden, bu neredeyse tamamen yerli katma değerdir” derken, “Yani bunun ekonomik büyüme üzerinde doğrudan bir etkisi var” diye konuştu.

‘TEK KELİMEYLE OLAĞANÜSTÜ’

ING Bank ekonomisti Carsten Brzeski de Dullien’in hesaplamasının makul olduğunu söylerken, BioNTech’in başarı öyküsünün tek kelimeyle olağanüstü olduğunu ekledi.

Brzeski, “Sadece bir yılda sıfırdan yüze çıkabilen çok fazla şirket yok” dedi.

Facebook Comments