Tuesday, October 26th, 2021

Bir Başka Kripto Para Birimi Bitcoin’in (BTC) Yerini Alabilir Mi?

Bitcoin’in son 10 yılda her varlıktan daha iyi performans göstermiş olduğunu artık herkes kabul ediyor. Bunun yanında son 10 yılda teknoloji hisse senetlerinin de iyi performans sergiledikleri görülüyor ama Bitcoin kadar değil.

Bitcoin ve Teknoloji Hisseleri

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, kripto varlığının pandemiden önce yılda yaklaşık %200 arttığını ifade ediyor. Son 12 ayda ise Bitcoin’in %700,5’lik fiyat artışıyla Amazon, Apple ve Microsoft gibi teknoloji şirketlerini geride bıraktığının altını çiziyor.

Öte yandan Saylor’a göre, enflasyon gibi makroekonomik faktörler Bitcoin ağının daha hızlı büyümesine neden oluyor. Bu aynı zamanda kurumların kademeli olarak bilançolarına Bitcoin eklemelerinin ana nedeni de olabilir. Bu tür gelişmeler genellikle kriptonun fintech piyasalarındaki üstünlüğünü güçlü bir şekilde ortaya koyuyor.

Ancak bazı isimler, bazı kripto paraların Bitcoin‘in en büyük kripto varlığı olarak yerini almak için yarıştığını da belirtiyor. Peki, bu mümkün olabilir mi?

Bitcoin Liderliği Kaybedebilir Mi?

Örneğin, IOHK başkanı Charles Hoskinson yaptığı bir açıklamada kullanıcıları, kripto dünyasında işlerin ne kadar hızlı değişebileceği konusunda uyarmıştı. Cardano’nun rakibi Ethereum hakkında konuşmasına rağmen, Ethereum gibi şu anda büyümekte olan ağların “MySpace ve Netscape gibi nasıl yok olabileceğine dair ilginç bir açıklama yapmıştı. Aynı şey Bitcoin için de geçerli olabilir mi?

Saylor, Bitcoin’in neden büyümeye devam edebileceğini açıkladı ve Bitcoin’in en azından birkaç on yıl daha lider konumda kalacağını dile getirdi. Saylor’a göre Bitcoin’in lider konumunu kaybetme şansı neredeyse sıfır. BTC’nin trilyon dolarlık bir dijital para ağı olduğunu ifade eden Saylor şu sözleri kullandı:

Bitcoin hayatınızda gördüğünüz en başarılı şey olurdu. Trilyon dolarlık başka bir ağ yok.

Öte yandan Bitcoin‘in piyasa liderliğini korumasının bir başka nedeni de, PayPal ve Square gibi şirketlerin varlığı zaten iş modellerine dahil etmiş olmalarıdır.

Facebook Comments