Monday, April 15th, 2024

Bir dönem Satoshi’yle çalışan Zcash yaratıcısı, ‘hisse kanıtı’na geçiyor

Gizlilik odaklı kripto paralardan ve Bitcoin’in bir çatallanmasından oluşan Zcash’in kurucusu olan Zooko Wilcox, dünyanın en ünlü ekonomi dergilerinden biri olan Forbes’a, ZEC’te hisse kanıtı’na geçmek istediğini açıkladı.

Bitcoin forumlarının erken dönem katılımcılarından olan Wilcox, en büyük kripto paranın yaratıcısı olarak bilinen Satoshi Nakomoto’yla dirsek temasında bulunmuş isimlerden biri… Hatta Wilcox, Satoshi’nin Bitcoin.org sitesindeki ilk paylaşımında metni yazan kişi.

“Satoshi, Hal Finey ve Adam Back için gizlilik en önemli konuydu”

Wilcox Forbes’a yaptığı açıklamada Bitcoin’in, buraya kadar gelmiş olmasına rağmen hala tam anlamıyla bitmiş bir proje olmadığını söyledi:

“Satoshi, Hal (Finey), Nick (Szabo) ve Adam (Back) için, hatta o dönem bu konuya eğilen herkes için en önemli konu gizlilikti”

‘zk-snarks’ı enretgre edemedi

Hatta 2010 yılında kısaltması “zk-snarks” olan bir çözüm de sunulmuştu. Buna göre sadece alan ve gönderen kişilerin ismi değil, gönderilen miktar da gizlenecekti. Yani tam bir gizlilik olacaktı. Satoschi de, Bitcoin’i geliştirirken, zk-snarks’ı ağa entegre etmeyi düşünüyordu. Ancak 2011’de projeden ayrıldığı dönemde, ilerleme zk-snarks’ın entegre edileceği kadar kaydedilmemişti. Daha doğrusu, entegre edilebilirdi ancak Bitcoin’de çok ciddi bir yavaşlama yaşanacaktı. Satoshi yavaşlama olmadan bunu yapmak istiyordu.

İşte Zcash böyle doğdu

Wilcox da 2012 yılındaki bir konferansta, zk-snarks’ı Bitcoin’e entegre etmeyi öneren bir bilim adamı grubunun parçasıydı. Ancak çekirdek geliştiriciler, bu öneriyi, teknolojinin kendisini başka bir blok zincirde kanıtlaması gerektiğini öne sürerek reddettiler. Wilcox ise bu konferanstan birkaç sene sonra, işte bu reddedilen öneriyi hayata geçirdi ve Zcash’i oluşturdu.

Zchas’i “proof of stake”e geçirmek istiyor

Satoshi’nin o dönem, Bitcoin’in büyümesi halinde ciddi bir karbon ayak izi sahibi olacağı yönünde düşüncesi de mevcut. İşte son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri olan karbon salınımı konusunda da Wilcox, Zcash’i bir adım öteye götürmek istediğini söylüyor.

Forbes’a özel olarak gönderdiği demeçte Wilcox, Zcash’i Bitcoin gibi çok enerji harcayan iş kanıtı’ndan, çok daha çevre dostu olan hisse kanıtı’na geçirmek istiyor. Forbes dergisine göre Wilcox’un böyle bir konuda başarılı olması, bir zmaan sonra Bitcoin’in de madenciliği bırakmasının yolunu açabilir.

“Hisse kanıtı daha az maliyetli ve daha güvenli olabilir”

Wilcox, proof of stake yani hisse kanıtı’nın, iş kanıtı’na oranla hızlı ve hafif olmasının yanısıra aynı zamanda daha da güvenli olduğunu belirtti:

“Bence iş kanıtının bazı güvenlik problemleri var. Daha önceki bazı yüzde 51 saldırılarında bunu gördük. Hisse kanıtı’nın çok daha ucuz bir maliyetle, daha fazla güvenlik sağlayabileceğine inanıyorum”

Wilcox’a neden sürekli olarak hisse kanıtı’na geçilmesini savunduğu soruldupunda ise çeşitli nedenler öne sürüyor ancak özellikle de, test aşamasının bittiğini dile getiriyor. Zcash yaratıcısı örnek olarak da Algorand, Cardano, Cosmos ve Tezos’un başarılı olan ağlarını gösteriyor.

“Proof of stake’e geçiş herkesin kazanması demek”

Aslında Wilcox, net şekilde sadece çevresel kaygılarından ötürü bu geçişi istediğini söylemiyor. Hisse kanıtı’nın, daha iyi bir yöntem olduğunu düşündüğü için bunu istediğini belirtiyor:

“Doğru ya da yanlış, insanlar artık kripto paraların karbon ayak izinden endişe duyuyor. Proof of stake’e geöiş herkesin kazanması demek olacaktır”

Bilindiği üzere, Bitcoin’in bir çatallanmasından oluşan Zcash’in de 21 milyonluk arzı bulunuyor ancak Zcash’in 110 dolarlık fiyatı tabii ki Bitcoin2e göre çok daha az… Bitcoin günde 250 bin işlem yapabiliyorken, bu rakam Zcash’te 4 bin.

 

 

The post Bir dönem Satoshi’yle çalışan Zcash yaratıcısı, ‘hisse kanıtı’na geçiyor appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments