Friday, April 19th, 2024

Bir Yatırımcı Grubu Binance’e Dava Açıyor: Borsa Nasıl Etkilenir?

Elde edilen son bilgilere göre yüzlerce Binance kullanıcısı, yaşanan hizmet kesintileri sırasında kaybettikleri para için tazminat talep ediyor.

5 Milyon Dolarlık Dava

Financial Times tarafından yapılan açıklamalara bir Binance yatırımcı grubu, bu yılın başlarında yaşanan bir hizmet kesintisi sebebiyle yaşanan kayıplarının telafi edilebilmesi için girişimlerde bulunuyor. Bahai geçen yatırımcı grubu, mahkemede borsa ile mücadele edebilmek için mali destek sağlayarak tazminat arayışındaki bir sonraki adımı atmış oldu.

Yapılan açıklamalara göre İsviçreli dava finansmanı şirketi Liti Capital konuya el attı ve gruba en az 5 milyon dolarlık destek taahhüdünde bulundu. 5 milyon dolarlık destek, Hong Kong’da Binance aleyhine açılan uluslararası bir tahkim davasını finanse edecek. Ayrıca Liti Captial, durumdan etkilenenleri temsil etmek için New York merkezli hukuk firması White & Case’in yardımına da başvurdu.

Bunlara ek olarak başlangıçta Avustralya, Fransa, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri’nden altı yatırımcı Binance’in kendilerine toplam 20 milyon doları aşan borcu olduğunu iddia etmişti. Yapılan açıklamalara göre grup, Binance’e karşı mücadele edebilmek için daha fazla sayıda yatırımcının kendilerine katılmasını istemişti.

“Dava Dönüm Noktası Olacak”

Liti Capital Yönetim Kurulu Başkanı David Kay ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bir şekilde bu dava bir dönüm noktası olacak. Bu devasa organizasyonların yapabilecekleri ve yapamayacakları şeylerin sınırları varsa bunların neler olduğunu öğreneceğiz.” sözlerini kullandı. Kay bu noktada, Binance’in birbirine dolanmış tüzel kişiliklerden oluşan kafa karıştırıcı bir küresel ağ üzerinde çalıştığı gerçeğine atıfta bulunuyor.

Borsalarda Yaşanan Kesintiler

Aslında sadece Binance değil zaman zaman her kripto para borsasında özellikle yoğun zamanlarda donmalar yaşanabiliyor. Bu noktada kullanıcıların her durumu göz önünde bulundurup ona göre pozisyon alması gerekiyor.

Buna ek olarak planlı olarak, bakım, güncelleme vs. işlemler için yapılan kapatmaların da dikkatle takip edilmesi büyük önem taşıyor. Borsalar bu gibi durumlarda kullanıcılarını gerek kendi websiteleri gerekse de Twitter kanalları aracılığı ile daha önceden uyarıyor.

Bunlara ek olarak dava süreci ile ilgili henüz net açıklamalar bulunmuyor ve Binance şu an için bu durumdan etkilenmiş görünmüyor.

Facebook Comments