Saturday, September 23rd, 2023

Bitcoin (BTC) Ağı İçin Kırmızı Alarm: Çin’deki Enerji Krizi Büyüyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kısa süre önce 64.800 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Mart 2020’de 3.700 dolara kadar gerileyen BTC’nin Nisan 2021 tarihinde ise 64.800 dolara ulaşması kesinlikle piyasanın büyüme oranını gözler önüne seriyor.

Bitcoin Ağındaki Sorun Büyüyor

Bitcoin’in fiyat açısından böylesine hızlı bir büyüme elde etmesi ise bazı isimlerin enerji odaklı eleştirilerde bulunmasına yol açtı. Bitcoin’in Proof-of-Work (iş ispatı) tabanlı modeli, madenciliğin olmazsa olmaz bir unsur haline gelmesini sağlıyor. Bitcoin ağında işlemlerin onaylanması için madenciler gerekirken blok kazım hızının artması için de ağdaki hash rate’in (hesaplama hızı/oranı) olabildiğince fazla olması gerekiyor.

Bitcoin ağının hash rate’i aynı zamanda ağın güvenliğini de sağlamakta. Hash rate ne kadar fazla olursa Bitcoin ağının %51 saldırısı veya benzeri saldırılara uğrama riski de o kadar azalıyor. Bitcoin’in hash rate’i ise son 48 saat içerisinde inanılmaz bir düşüş yaşadı ve bir anda 180 PH/s seviyesinden 105 PH/s seviyesine çekildi. Bu da %40 civarında bir düzeltme yaşandığını gösteriyor.

Blok Süresi Uzadı

Bitcoin ağındaki blok sürelerinde de ciddi bir gecikme yaşanmasına neden olan bu durum, özellikle 02.00 ila 05.00 arasında gerçekleşti. Blok süresi şu an normale dönse de geceyarısında Bitcoin ağında inanılmaz bir yavaşlık ve durağanlık yaşandığı görülüyor.

Bu düşüşün arkasındaki sebep ise Çin’in Sincan bölgesindeki sorunları olarak görülmekte. Sincan bölgesinde inanılmaz bir Bitcoin madencilik endüstrisinin oluştuğu biliniyor ve 16 Nisan tarihinden beri bölgede sorunlar yaşanmakta.

Sincan Bölgesindeki Sorun, Bitcoin Ağını Etkiledi

16 Nisan tarihinde Sincan bölgesinin en büyük kömür madenilerinden birkaçında heyelan ve su baskını gibi sorunların yaşanması, büyük tesislere enerji verilmesinin engellenmesine yol açtı. Birkaç gündür büyük madencilik tesislerine enerji verilemiyor ve Bitcoin ağındaki hash rate düşüşünün temel sebebi de tam olarak bu.

Çin’in en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden Mars Cloud Mine, enerji sorunu nedeniyle geçisi süreliğine hizmet veremeyeceklerini de duyurarak bu durumu doğruladı. Bitcoin fiyatının ise tamamen bundan kaynaklı bir düşüş yaşaması mantıklı gözükmüyor. Yine de Bitcoin ağındaki blok sürelerinin uzaması ve işlemlerin daha çok beklemesi, paniğin artmasına yol açabilir.

Facebook Comments