Saturday, January 28th, 2023

Bitcoin (BTC) Alımı ve DOGE İlgisi, Tesla ile Elon Musk’a Zarar mı Verdi?

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Tesla, kısa süre önce 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aldı. Tesla’nın tam olarak ne kadardan BTC aldığı açıklanmasa da şirketin şimdiden %40 kazanca geçtiği düşünülüyor. Bitcoin fiyatının kısa süre içerisinde 49.700 dolara kadar yükselmesi de bunun en büyük sebebi.

Bitcoin Yatırımı Tesla’ya %40 Kazanç Getirdi

Bitcoin fiyatının yükselişi ile rezervlerinin çok küçük bir kısmı ile kazanç elde eden Tesla, hisselerinde ise günlerdir düşüş yaşıyor. Ünlü Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff ise tam olarak buna vurgu yaparak Tesla ile Elon Musk’ın aslında kripto para sektörüne giriş yaparak yanlış bir adım attığını düşünmekte.

Euro Pacific Capital CEO’su ve altın yatırımcısı Schiff, senelerdir lider kripto para birimi Bitcoin’i eleştirmekte. Ancak Schiff’in bu eleştirisinin farklı kaynaklarda da yankı bulduğu görülmekte. Anthony Pompliano’nun Tesla’nın BTC alımından elde ettiği kazanç gönderisine yanıt veren Schiff, tam olarak buna yönelik açıklamalarda bulundu.

TSLA Hisseleri Düşüştü

Schiff, Tesla’nın Bitcoin alımından bu yana hisse değerinde ciddi bir düşüş yaşadığını vurguladı. Kısa süre önce aynı Bitcoin gibi tüm zamanların rekorunu kıran TSLA hisseleri, 863 dolara kadar çıktı. Schiff’in düşüş iddiası doğru olsa da bunun BTC alımı ile ilgili olup olmadığı ise sadece bir iddia.

10 Şubat tarihinde 804 dolara kadar gerileyen TSLA hisseleri bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 816 dolardan alınıp satılmakta. Schiff’in iddiası ise BTC alımının ve DOGE shillemenin Elon Musk’ın şirketine %5 zarar getirdiği yönünde. Bu da Elon Musk’ın 1,5 milyar dolarlık BTC alımından elde ettiği kazancın çok daha üzerinde bir zarar.

Elon Musk’ın BTC Alımı Eleştiriliyor

Buna rağmen Elon Musk’ın BTC alımına yönelik eleştiride bulunan tek kişi Schiff olmadı. Uzman isimler daha önceki haftalarda Musk’ın ve Tesla’nın Çin ile ilgili yaşananları örtbas etmek ve gölgelemek için böyle bir adım atmış olabileceğini vurguladı. Tesla’nın Çin’deki fabrikasında belirli regülasyonları ihlal ettiği iddiası, TSLA fiyatlarını aşağıya çeken bir diğer etmen olabilir.

Ünlü ekonomist Alex Krüger ise BTC ve TSLA arasındaki korelasyonun aslında ikisinin yaşadığı düşüşün tek sebebi olduğunu belirtti. Hangi uzmanın haklı çıktığını ise zaman gösterecek.

Facebook Comments