Saturday, January 28th, 2023

Bitcoin (BTC) Balinaları Neyin Peşinde? Yeni Liste Ortaya Çıktı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 41.000 doların üzerine kadar çıktıktan sonra sert bir düşüş yaşadı. 31.000 dolara kadar gerileyen BTC yeniden 40.000 doları zorlasa da devamında gelen düşüşler bunu engelledi. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 38.000 dolar direncinin altında kalan BTC, aslında büyük bir yükselişe hazırlanıyor olabilir.

Bitcoin Balinaları Bitcoin Almaya Doymuyor

Glassnode araştırmacısı ve analist Rafael Schultze-Kraft, Bitcoin balinalarının bu durgunluk döneminde ciddi anlamda BTC almaya başladığını ortaya koydu. Ünlü analist ve Glassnode kurucu ortağı, BitInfoCharts verilerine de dayanarak balinaların BTC miktarında ciddi bir artış olduğunu ifade etti.

Aşağıda yayınlanan Glassnode grafiğinde balinaların ve diğer BTC yatırımcılarının ne kadar sayıda olduğu ve bunların oranı görülebiliyor. Schultze-Kraft, mor renk ile gösterilen “kambur balinaların” yani 5.000’den fazla BTC’ye sahip cüzdanların sayısında ciddi bir artış olduğuna dikkat çekti.

Bireysel Yatırımcılar BTC Satıyor

Bunun hemen altında yer alan ve mavi renk ile gösterilen, 1.000 ile 5.000 BTC arasında varlığa sahip olan balinaların sayısında ise daha fazla bir artış mevcut. Oransal açıdan en küçük dilimin ise “köpek balığı” olarak ifade edilen ve 500 ile 1.000 BTC sahibi olan gruba ait olduğu görülmekte.

Analysis Shows Bitcoin Whales Are Stockpiling, but 'BTC Ownership Is Not Highly Concentrated'

Schultze konu hakkında yaptığı açıklamada balinaların sayısında önemli bir artış olduğunu ve bunun bireysel yatırımcıların elinden alınan BTC’ler ile mümkün olduğunu vurguladı. Bireysel yatırımcıların düşüş anında paniğe kapılmaları, balinaların daha fazla BTC’ye sahip olmasını sağlıyor.

Rafael Schultze-Kraft da buna dikkat çekerek önümüzdeki yeni ralli öncesi balinaların BTC toplamaya devam edeceğini düşündüğünü vurguladı.

Facebook Comments