Monday, February 26th, 2024

Bitcoin (BTC): Bir Değer Deposu Mu Yoksa Bir Ödeme Aracı Mı?

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin Billionaires kitabının yazarı Ben Mezrich Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile bir daha asla bir Bitcoin (BTC) ödemesini reddetmeyeceğini dile getirdi. Tesla CEO’su Elon Musk da bu düşünceye katıldığını belirten bir paylaşım yaptı. Ancak sohbet burada kalmadı ve aslında oldukça ilginç bir şekilde devam etti.

Uzay-Zaman ve Bitcoin

Musk’ın tweet’i pek çok yanıt aldı ancak CEO’nun dikkatini çeken Parallax Digital CEO’su Robert Breedlove’un bir yorumu oldu. Bir Bitcoin kelime ustası olan Breedlove, “Para, uzay-zaman boyunca değer taşımak için bir araçtır. Altın, zaman içinde değeri taşımak için harikaydı, ancak uzay için değil. Geleneksel para birimi, değeri uzayda hareket ettirmek için harika, ancak zaman için değil. Bitcoin, değeri hem uzayda hem de zamanda taşımak için optimize edildi.” ifadelerini kullandı.

Musk yanıtında buna katılmadığını ifade etti. Konuyla ilgili yaptığı paylaşımda Tesla CEO’su, “Para dediğimiz şey, sadece işgücü tahsisi için bir bilgi sistemidir. Aslında önemli olan mal üretmek ve hizmet sağlamaktır. Para birimlerine bilgi teorisi açısından bakmalıyız. Hangisi en az hata ve gecikmeye sahipse kazanır.” ifadelerini kullandı.

Ödeme Aracı Mı, Değer Deposu Mu?

Burada tartışmanın aslında Bitcoin’in bir ödeme aracı mı yoksa değer deposu mu olduğu yönünde evrildiği görülüyor. Yani Bitcoin günlük alışverişlerde kullanılabilir mi yoksa enflasyona karşı bir koruma olarak değer deposu olarak mı işlev görmeli?

Kraken kripto borsasının büyüme başkanı Dan Held, geçen ay Decrypt’ey yaptığı açıklamada Bitcoin’e “dijital altın” demenin ne anlama geldiğini  şu şekilde açıkladı:

Kahve alma işlemimi değiştirilemez bir deftere kaydetmeme gerek yok. Kahve işlemimi sansürlemeleri umurumda değil.

Bu sözlerden sonra Held, enflasyondan korunmanın çok daha önemli bir görev olduğunu dile getirdi.

Farklı kişilerin yaptığı açıklamalarda da aslında Bitcoin’in bir değer deposu olarak hareket etmesinin çok daha önemli olduğunun düşünüldüğü anlaşılıyor. Örneğin; Cerebrus isimli bir Twitter kullanıcısı Musk’ın paylaşımını yanıtlarken para birimlerinin zaten para birimi olarak çalıştığını ve Bitcoin’in bu durumu değiştirmesine gerek olmadığını dile getirdi. Cerebrus’a göre Bitcoin asıl olarak merkez bankalarının oluşturduğu enflasyona karşı bir araç.

Detaylı Bitcoin rehberimize “Bitcoin Nedir? BTC Nasıl Alınır?” adlı metnimizden ulaşabilirsiniz.

Facebook Comments