Friday, February 23rd, 2024

Bitcoin (BTC) Bir Konuda Elon Musk’ın Tesla’sını Geride Bıraktı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son dönemde Tesla CEO’su Elon Musk sayesinde ciddi bir tanınma elde etti. Elon Musk, Twitter’daki biyografisine Bitcoin ibaresini ekleyerek lider kripto para biriminin bir saat içerisinde %10 yükselmesini sağladı. BTC fiyatı daha sonra konsolidasyon yaşasa da bu ibare aslında milyonlarca kişinin BTC’yi duymasını sağladı.

Bitcoin, Tesla’dan Daha Çok Aranıyor

Bitcoin ise bu olaylar sonrasında Elon Musk’ın şirketi Tesla’yı önemli bir konuda geride bıraktı. Google üzerindeki aramalarda Bitcoin’in 2021 yılının ilk ayı itibarıyla Tesla’yı geçmeyi başardığı görülüyor. Küresel çapta Bitcoin’e ve BTC’nin yükselişine gösterilen bu ilgi neredeyse her alanda kendini belli ediyor.

Koronavirüs salgını sonrasında hem Tesla hem Bitcoin fiyatında önemli bir artış görülmüştü. 2020 yılının başından beri Tesla hisselerinin fiyatı 88 dolardan 880 dolara kadar çıkarak %919’luk getiri sağladı. Öte yandan Bitcoin ise bu süreçte 3.700 dolardan 41.000 dolara kadar çıkarak Tesla’nın yükselişini bile geride bıraktı.

BTC ve TESLA Arasında Dikkat Çeken Benzerlik

Tesla ve Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyon ise birçok kripto para yatırımcısının gözünden kaçmıyor. Kırmızı ile gösterilen BTC fiyatı ile mavi ile gösterilen Tesla hisselerinin fiyatı arasında neredeyse tıpatıp aynı bir görünüm bulunuyor.

bitcoin and tesla

Buna rağmen hem yükselişte hem de Google üzerindeki aranmalarda Bitcoin’in Tesla’yı geride bırakması ilginin nereye kaydığını net bir şekilde gösteriyor. Elon Musk kısa süre önce yaptığı bir açıklamada da Bitcoin’i desteklediğini belirterek aslında durumu kendi açısından bile net bir şekilde ifade etmiş oldu.

MicroStrategy’nin BTC alması ve diğer kurumların da buna eşlik etmesi ise BTC’nin Tesla’yı geçmesinde etkili olan bir diğer faktör olarak biliniyor.

Facebook Comments