Friday, February 3rd, 2023

Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve MarsCoin Yorum – Ralli Devam Edecek mi?

Lider kripto para  birimi Bitcoin (BTC) 18 Şubat 2021 tarihinde 52.300 dolara kadar yükseldi ve yeni bir rekor kırdı. Bitcoin’in neredeyse 1 haftadır 4 kere rekor tazelemesi ise tahmin edilebileceği gibi ana akım medyanın ilgisini arttırdı.

Bitcoin Yorumları

BTC/USD işlem çifti an itibarıyla ise 51.979 dolar seviyesinden işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %1,5 yükseliş kaydetti. Öte yandan altcoinlerin fiyatlarındaki yükseliş de BTC fiyatının bu konsolidasyonu sayesinde yükseldi.

Birçok kripto para analisti ise altcoinlerin bir süre Bitcoin’in hareketleri karşısında ezilebileceğini düşünüyor. BTC/USD işlem çiftinin teknik analize göre bundan sonraki hedefi 54.700 dolar olarak görünüyor. Bitcoin, 54.700 dolardaki direnç noktasını kırabilirse 59.000 dolara kadar hiçbir engel olmadan yükselebilir. Ünlü analist Peter Brandt ise hedefin uzun vadede önce 60.000 dolar, daha sonra 140.000 dolar ve devamında 230.000 dolar olduğunu ima etmişti.

Bitcoin Cash, 3.500 Doları mı Hedefliyor?

Bitcoin fiyatının bu yükselişine katılan Bitcoin Cash ise 7 günde %41 artış yakaladı. Bitcoin Cash yorumlarına bakıldığında an itibarıyla görülen 700 dolarlık fiyatın en az iki katının hedeflendiği söylenebilir.

BCH fiyatı hala 2018 yılındaki rekorunun çok ama çok uzağında. BCH fiyatı 2017 yılının sonundaki altcoin rallisinde 3.785 dolara kadar yükselmiş ve en büyük ikinci kripto para birimi sıralamasına ulaşmıştı. BCH fiyatının hala bunun %81 gerisinde olduğu görülüyor.

BTC/BCH işlem çiftinde ise kaybın çok daha fazla olduğu görülmekte. BCH bazında önemli teknik gelişmeler olmasa ve ekip devamlı olarak hard forklarla uğraşsa da Bitcoin ile olan korelasyon fiyata yükseliş getirebilir. Uzun süredir konsolidasyon yaşayan BCH’nin ilk hedefi ise psikolojik öneme sahip 1.000 dolar olarak gözüküyor. Olası bir düşüşte ise 560 dolar test edilebilir.

MarsCoin Neden Düşüyor?

Elon Musk’ın Twitter’da sözünü ettiği MarsCoin, neredeyse %800 yükselişten sonra tahmin edilebileceği gibi sert çakıldı. Yıllar önce piyasaya sürülen ancak uzun bir süredir hiçbir hacme sahip olmayan MarsCoin, uzmanlara göre kısa vadede daha fazla düşüş yaşayacak.

Birçok yatırımcı Elon Musk’ın tweetinden yola çıkarak bu kripto paranın Musk ile bağlantılı olduğunu düşünse de durum bundan çok daha farklı. Musk’ın, Binance CEO’su Changpeng Zhao ile yaptığı konuşmada buna şakalı bir şekilde değindiği ve böyle bir kripto paradan haberi bile olmadığı tahmin ediliyor.

Yukarıdaki MarsCoin grafiğinden de fiyatın neden sert bir şekilde düşeceği net olarak anlaşılabilmekte.

Facebook Comments