Saturday, February 24th, 2024

Bitcoin (BTC) Dominance Düşüyor: Bu Hafta Altcoin’lerin Haftası Mı Olacak?

Geçtiğimiz hafta görülen yüksek volatilitenin ardından Bitcoin’in (BTC) 55.000 dolarlık güçlü destek seviyesinin üzerinde konsolide olduğunu ve Bitcoin piyasa hakimiyetinin düştüğünü görüyoruz. Bitcoin’İn hem 55.000 dolarlık önemli desteğin üzerinde kalmış olması hem de hakimiyet oranının düşmesi analistler tarafından bir altcoin rallisinin başlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Bitcoin Fiyatı ve Piyasa Hakimiyeti

Analistlerin açıklamalarına göre Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşmesi, altcoin’lerin BTC’ye karşı güç kazandığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Bitcoin’in geçtiğimiz hafta yaşanan düzeltme sırasında 50.000 dolarlık önemli seviyeyi kaybetmemesi ve sonrasında güçlenerek yükselmesi karşısında BTC piyasa hakimiyetinin düşmesi altcoin’ler için bir müjde olabilir.

Her ne kadar kripto para piyasasını Bitcoin fiyatı yönlendiriyor olsa da BTC’nin 55.000 dolar üzerinde konsolide olması, Bitcoin dominance’ın düşmesi ile birleştiğinde bir altcoin rallisine işaret ediyor olabilir. Dolayısıyla eğer içinde bulunduğumuz haftada grafikler bu şekilde devam ederse altcoin’lerin Bitcoin’den çok daha iyi performans gösterdiğine şahit olabiliriz.

Altcoin Fiyatları

Geçen hafta yaşanan düzeltme sırasında altcoin’lerin de gözle görülür şekilde değer kaybettiklerine şahit olduk. Ancak yine de Theta (THETA) gibi bazı kripto paralar yükseliş grafiklerini korudu. Haftalık ölçekte yüzde 40’ın üzerinde değer kazanan Theta, piyasa değeri bakımından en büyük 9. kripto para konumuna yükselmeyi başardı.

Bitcoin piyasa hakimiyeti düşmeye devam eder ancak BTC fiyatı düşüş yaşamazsa diğer pek çok altcoin için yeni fırsatlar doğabilir. Bu durumda analistler yüksek piyasa değerine sahip altcoin’lerdense yatırımcıların nispeten küçük piyasa değerine sahip altcoin’lere odaklanacağını düşünüyor.

Bu durumda da piyasada sıralamaların değiştiğine ve piyasa değeri düşük altcoin’lerin üst sıralara çıktığına şahit olabiliriz.

Facebook Comments