Sunday, December 10th, 2023

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) XRP ve Polkadot (DOT) Fiyat Analizi

BTC DOT ETH XRP

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), herkesin daha fazla düşüş beklediği bir anda 40.000 dolar seviyesine kadar yükselerek herkesi şaşırttı. Bitcoin’in bu yükselişi ise altcoinlerde değişik tepkilere yol açtı. Bazı altcoinler BTC paritesinde ezilirken bazıları ise bu yükseliş ile beraber kritik direnç noktalarını kırdı.

Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin teknik analizine bakıldığında 38.000 dolar direncinin kırılmasının 40.000 dolara giden yolu araladığı görülüyor. Özellikle Binance ve Coinbase borsalarında 38.800 dolar seviyesinde yüklü satış duvarları olduğu görülüyordu ve bu seviye kırıldı. Fibonacci geri çekilme seviyesine göre ise BTC fiyatı %261.8 seviyesine yani 48.000 dolara doğru yükselmeye devam edebilir.

Tüm zamanların rekorunu kıran BTC/USD işlem çifti için 42.000 dolar seviyesinden sonra direnç bulunmuyor. Bu da teknik analiz üzerinde direnç noktası belirlemeyi zorlaştırmakta. Fibonacci geri çekilme seviyelerine göre ise 48.000olar sonrasında hedef 52.000 doların üzeri. Olası bir düşüşte ise daha önce direnç olan 38.000 dolar seviyesi destek rolü üstlenecektir. RSI indikatörü aşırı alım bölgesinde bulunuyor ve bu durum yükselişi zorlaştrımakta.

ETH/USD Fiyat Yorumu

Kripto para borsalarındaki ETH miktarının son 24 saat içerisinde sert düşüşü, balinaların bir şeye hazırlandığını gösteriyor. 11 Ocak tarihinde 915 dolara kadar gerileyen ETH fiyatı yeniden kritik direnç olan 1.200 doların üzerine çıktı ve burada tutunuyor.

Etheruem teknik analizine göre 1.350 dolar son direnç iken 1.200 dolar artık destek rolü üstlenecektir. ETH fiyatının RSI indikatörü henüz BTC kadar aşırı alım seviyesinde değil ve bu durum 1.350 dolar direncinin kırılması ile beraber fiyatın serbest bir şekilde yükselmesini sağlayabilir.

XRP Yorumları

XRP, top 10 içerisinde düşüş yaşayan yegane kripto para birimi olarak görülüyor. Son 24 saat içerisinde %2,4 düşüş yaşayan XRP, 0,29 dolar desteğini kaybederse 0,21 dolara kadar gerileyebilir. XRP fiyatının yeniden yükseliş trendine girmesi için ise kısa bir ivme ile 0,35 dolar direncini kırması gerekmekte.

XRP boğalarının dava ile ilgili kötü haberler ve delisi gelişmeleri ile güçlerini kaybetmesi ise kısa vadede bunun stabil seyretmesine yol açabilir. XRP, şu an diğer altcoinlere kıyasla birçok riske sahip ve yatırımcılar bundan uzak durarak hacimde düşüşlere yol açmakta.

Polkadot Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

DOT, şu sıralar bütün kripto para yatırımcılarının konuştuğu bir proje konumunda. Toplam piyasa değerini 12 milyar doların üzerine taşıyan DOT, yakında XRP’yi tahtından edebilir ve en büyük dördüncü kripto para birimi olabilir.

DOT fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 12,62 dolardan işlem görüyor ve 13 doların kırılması kritik. 13 dolar birçok borsada tüm zamanların rekoru olarak görülmekte ve bunun devamında hiçbir direnç yok. DOT fiyatının olası bir düşüşte tutunacağı temel destek ise 9,40 dolar olarak gözükmekte.

Facebook Comments