Thursday, April 18th, 2024

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini! Bitcoin Düşüşü Devam Edebilir, Bu Formasyon Oluşuyor!

Hafta başından itibaren hızlı yükselişini devam ettiren Bitcoin (BTC) artık dün akşam itibariyle ciddi bir geri çekilme yaşadı. Yatırımcılarda oluşan korku satış baskısını artırıyor. Öte yandan teknik analiz konusunda başarılı birçok analist dün yaşanan düşüşün yatırımcıları daha fazla korkuya ittiğini düşünüyor.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin yatırımcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Çin’in açtığı yaraların hızla sarılıyor olması önemli bir satın alma sinyali oldu. Teknikler genel olarak halen yükselişe işaret etse de dün geceki kapanış birçok yatırımcının gemiden atlamasına sebep olabilir. Bildiğiniz üzere hızlı yükselişlerin benzer sertlikte geri çekilmeleri oluyor.

Günlük grafikte yükseliş beklentisi halen devam etse de desteklerin ne denli güçlü çalışacağı önemli. Panik satışlarının destekler kırıldıkça katlanarak artması fiyatı yeniden 37.500 dolara itebilir.

Bitcoin (BTC) Düşüşü Devam Edebilir

Investopedia’ya göre grafikte “Gravestone Doji” formasyonu oluşuyor. Ölümcül mezar taşı olarak isimlendirilen bu hareket aşağı yönlü uzun bir mum oluşturabilir. Oluşan büyük satış fitili ayılar tarafından tüm kazançların silinmesi anlamına geliyor. Bu formasyonun kendini doğrulaması halinde yeni bir düşen trende girebiliriz.

Gravestone Doji Formasyonu

Ancak 30.000 dolardan alım yapan çok sayıda yatırımcı halen büyük ölçüde kazançlarını korumaya devam ediyor. Gravestone doji genellikle zor tespit edilmektedir ve yanıltıcı olabilir. Formasyonun bozulması için ilerleyen saatlerde boğaların yeniden yukarı yönlü bir hareket başlatması beklenebilir. Fiyatın buradan geri dönmesi halinde düşen RSI ile 46.800 direncinin kırılması mümkün olur.

Yukarıdaki en önemli dirençlerden olan 46.800 dün birkaç kez denenmesine rağmen kırılamamış ve birçok uzman tarafından beklenen geri çekilme göz göre göre gelmişti. Özellikle fiyatın SMA 200 seviyesi olan 44.600 seviyelerini test edeceği dün akşama doğru konuşulmaya başlanmıştı. Beklenen oldu ve fiyat geri çekildi, ancak SMA 200 çizgisinden çok uzaklaşmadığımız için halen umut var.

Fiyatın 33.000 dolardan dönmesiyle birlikte çok sayıda yatırımcı FOMO’ya kapılarak yüksek maliyetle alım yaptı. Özellikle 44.000 dolar üzerinde pozisyon açan yatırımcıların kayıpları artmaya devam ediyor. Öte yandan altcoin pazarında geri çekilmeler daha sert yaşanıyor, işte tam burada stop seviyelerinin neden önemli olduğunu görüyoruz. Üstelik dün akşam 46.800 testlerinin başarısız olduğu gayet açıkken kar alımı yapmayarak 50.000 bekleyen yatırımcıların durumdan ders çıkarması gerekiyor.

Elbette burada paylaşılan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemektedir. Kripto para piyasaları son derece riskli olup ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Facebook Comments