Monday, January 30th, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatı 45.000 Doların Altını Gördü: Balinalar Savaş İlan Etti

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için kritik bir destek olan 46.000 dolar seviyesinin de altına inildi. 58.000 dolardan beri devam eden bu düşüş, BTC fiyatının kısa süreli de olsa 43.000 dolara kadar düşmesine yol açtı.

Bitcoin 45.000 Doların Altını Gördü

Bitcoin fiyatının özellikle 45.000 dolar seviyesinin altına gerilemesi ise balinaların savaşını ortaya koymakta. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju konu hakkında yaptığı açıklamada ABD’deki kurumsal yatırımcılar ve Bitcoin balinaları arasında resmen savaş yaşandığını belirtti.

ABD’deki kurumsal yatırımcıların net bir alım sinyali verdiğini ancak BTC balinalarının satışı sürdürdüğünü belirten Ju, savaşın galibinin yükseliş isteyen Coinbase balinaları olabileceğini vurguladı.  Young Ju tarafından aktarılan bilgilere bakıldığında Coinbase borsasından çıkış yapan BTC’lerin güçlü alım sinyali verdiği görülüyor. Coinbase üzerindeki BTC fiyatı ile genel ortalama fiyatın arasındaki fark yani premium da alım sinyali vermekte.

BTC Madencileri, Balinalar ve Kurumsal Yatırımcı Savaşı

Bunun karşılığında stablecoin akışı yani borsalara aktarılan stablecoin miktarı da artmaya devam ediyor. Böyle bir durum BTC için yükseliş potansiyeli taşıyor. Savaşın diğer tarafından ise BTC madencileri bulunuyor. Madencilerin cüzdanlarından çıkış yapan BTC miktarına bakıldığında bunun satış sinyali verdiği görülmekte. Borsalara aktarılan BTC miktarı da satışın süreceğine işaret etmekte.

F2Pool gibi dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzlarının sahipleri ise son dönemde ciddi satış yapmakta. Young Ju ise aslında madencilerin bu satışlarının normal olduğunu belirtiyor.

Bitcoin Madencileri Satışı Bıraktı

Moskovski Capital analisti ve CEO’su Lex Moskovski ise kısa süre önce yaptığı açıklamasında madencilerin satışının bittiğini belirtti. Ünlü isim yayınladığı son analizinde 27 Aralık tarihinden beri ilk defa madencilerin satış pozisyonunun değiştiğini vurguladı. Moskovski tarafından paylaşılan grafikte madencilerin gerçekten de 27 Şubat tarihi itibarıyla BTC satış hızında yavaşlamaya gittikleri görülüyor.

Bitcoin fiyatının bu sert düşüşü kripto para piyasasını da altüst etti. Kripto para piyasasının toplam değeri 1,4 trilyon doların bile altına geriledi. Altcoinler ise bu esnada Bitcoin’den çok daha sert düşüşler yaşıyor. Ethereum fiyatı 1.200 dolara, BNB fiyatı 200 dolara, DOT ise 30 dolar altına geriledi. Bu esnada tutunan tek altcoin ise Cardano (ADA) oldu.

Facebook Comments