Tuesday, October 3rd, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatı 51.000 Dolara Sarkarken, 10 Milyar Dolarlık Likidasyon Yaşandı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 56.000 dolardan işlem görüyor. Bitcoin zirve noktadan neredeyse 8.000 dolar kayıp yaşamış olsa da gece yarısındaki fiyata kıyasla aslında çok daha iyi bir seviyede olabilir.

BTC Fiyatı 51.000 Dolara Çekildi

Lider kripto para birimi son 24 saat içerisinde inanılmaz sert ve beklenmedik bir düşüş yaşayarak Binance kripto para borsasında 51.000 dolara geriledi. BTC fiyatının böylesine sert bir düşüş yaşaması kripto para sektörünü de altüst etti ve neredeyse her altcoin %10 ila %20 arasında geriledi. Bu da rekor miktarda likidasyon yaşanmasına yol açtı.

Bybt tarafından aktarılan verilere göre sadece 24 saat içerisinde 9,84 milyar dolarlık likidasyon yaşandı ve bunların büyük bir kısmı tahmin edilebileceği gibi Bitcoin tabanlı pozisyonlar oldu. 24 saatlik tabloda 5,12 milyar dolarlık Bitcoin long/short pozisyonu tasfiye oldu. İkinci sırada Ethereum gelirken üçüncü sırada ise 1,30 dolara kadar çekilen XRP’nin olduğu görülmekte.

Kripto Para Borsalarının Likidasyon Verileri

Kripto para borsaları arasında ise 4,7 milyar dolarlık likidasyon ile Binance bu düşüşe liderlik etmekte. En çok likidasyonların yaşandığı borsa Binance sonrasında ise Huobi olarak görülmekte. Bir zamanlar likidasyonlar konusunda zirvede olan BitMEX ise 6. sırada yer alıyor.

Buna rağmen özellikle bireysel yatırımcıya yönelik Binance üzerindeki likidasyon miktarının rekor kırması ve bunların %92’sinin long pozisyonlardan oluşması, bireysel yatırımcıların kapıldığı FOMO’yu gözler önüne sermekte. İstisnai olarak bütün borsalar arasından özellikle Deribit üzerinde short pozisyon tasfiyelerinin çoğunlukta olduğu görülüyor.

Facebook Comments