Wednesday, October 4th, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatı Bu Platformda 752.000 TL’yi Gördü!

Merkez Bankası nezdinde yaşananlar, Türk lirasının haftaya %15 değer kaybı ile başlamasına yol açtı. Dolar karşısında neredeyse 8,40 seviyesine kadar gerileyen TL, ortaya çıkan panik ile ise yatırımcıların ve fırsatçıların dikkat çeken adımlar atmasına yol açtı.

21 Mart Tarihinde Yaşananlar, Bitcoin’i de Etkiledi

Kripto para sektöründe eşler arası alım satım denilince akla gelen ilk platformlardan olan LocalBitcoins üzerinde ise bu panik çok net bir şekilde görülebilmekte. Merkez Bankası başkanının yerine yenisinin atandığı haberinin TL üzerindeki etkisi ilk olarak 21 Mart gecesinde belli oldu ve henüz Türkiye piyasaları açılmadan USD/TRY’nin 8,40 seviyesine çıktığı görüldü.

Paniğe kapılan yatırımcıların ise Bitcoin’e akın ettiği, fırsatçıların ise rekor fiyattan BTC satmaya çalıştığı ortaya çıktı. LocalBitcoins üzerindeki satış ilanlarına bakıldığında 750.000 TL ortalamasına sahip toplam 7 girdi olduğu görülüyor.

750.000 TL’ye Bitcoin Satışı

Söz konusu ilanların alıcı bulup bulmadığı bilinmese de lider kripto para birimi bu ilanlara göre neredeyse 100.000 dolar seviyesini en azından yerel piyasada görmüş oldu. LocalBitcoins üzerinde bu tarihe kadar verilen en yüksek satış ilanının ise 752.403 TL olduğu görülüyor.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1 BTC fiyatı BtcTürk kripto para borsası üzerinde 448.000 TL olarak gözükmekte. BTC fiyatının 1 gecede yaklaşık olarak %15 değer kazanması ise sadece Türkiye piyasalarında yaşandı.

Fiyat Farkı Daha Önce de Görüldü

Aslında buna benzer fiyat farklılıkları daha önce de görüldü. Venezuela, Arjantin ve son dönemde  Nijerya bunun gibi fahiş fiyat artışları ile gündeme geldi. Nijerya’da hükümetin BTC alım satımını yasaklama girişimi sonrasında normal piyasa fiyatı 54.000 dolar olan BTC, Nijerya’nın LocalBitcoins platformunda 68.000 dolara kadar yükseldi. Normal fiyatın yaklaşık %24 fazlasına tekabül eden bu oran Türkiye’de ise neredeyse %100’e denk gelmekte.

Buna rağmen LocalBitcoins üzerindeki yüksek fiyatlı ilanların alıcı bulmamış olması da muhtemel. Türkiye’de henüz kripto paralara ve Bitcoin’e yönelik bir yasak bulunmuyor ve bu sebeple yatırımcıların direkt olarak borsalardan çok daha düşük fiyata BTC alması mümkün. Fırsatçıların ise paniğe kapılan yatırımcıların hata yapmasını bekleyerek böyle bir adım atmış olması muhtemel gözüküyor.

Facebook Comments