Sunday, December 3rd, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Zirveye Ulaşıldı mı? İşte Kritik BTC Verileri

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı 58.000 dolar seviyesine ulaştıktan sonra ciddi bir düzeltme dönemine girdi. BTC fiyatının 58.000 dolardan hızlı bir şekilde 44.000 dolara kadar gerilemesi ise özellikle yeni yatırımcılar arasında korku yaşattı.

Bitcoin’in Yükseliş Trendi Bitti mi ?

22 Şubat tarihinde başlayan ve 2 gün sürüp 1 gün arayla yeniden kendini gösteren BTC’nin düşüş trendi, zirvenin ulaşılmış olabileceğini düşündürüyor. Analiz şirketi Whalemap tarafından aktarılan bilgiler ise rallinin gerçekten bitip bitmediğine dair önemli bulgular veriyor olabilir.

Whalemap genellikle 5 milyon dolar ile 7 milyon dolar arasında yapılan Bitcoin alımlarını takip ediyor. Bu sayede Bitcoin balinalarının ilgisinin ne durumda olduğu ve rallinin sürüp sürmeyeceği de anlaşılabilmekte. Bitcoin fiyatının bu verilere göre büyük ölçüde zirveye ulaşmış olması ise imkansız gözüküyor.

Gerçek BTC FOMO’su Başlamadı

Whalemap tarafından yapılan açıklamada Bitcoin için henüz kurumsal FOMO’nun başlamadığı belirtilmekte. 2017 yılında ve daha kısa süre 2019 yılında görülen Bitcoin rallilerinde benzer miktarlardaki alımların sayısının çok ama çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Whalemap uzmanları şu an için bu satışların aslında kar satışı olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz yılın rallisinin verilerini kıyaslayan uzmanlar, bunun aslında klasik bir konsolidasyon ve düzeltme olduğunu vurgulamakta. Whalemap, daha önceki rallide FOMO’nun başladığından emin olmak için 5 ila 7 milyon dolar değerindeki binlerce işlemin gerçekleşmesinin beklendiğini de ifade etti. Bu, uzmanlara göre gerçek FOMO olarak yorumlanıyor.

Balinalar BTC Satmıyor

Bunlara ek olarak CryptoQuant CEO’su Kim Young Ju da Coinbase üzerindeki alımların devam ettiğini ve satışların hala yüksek olmadığını ifade etti. Young Ju, yaşanan bu düşüşün temel sebebinin ise ABD’nin hazine tahvillerinin faizini arttırması olduğunu ifade etti. Balinaların ciddi anlamda BTC transfer etmediğini ve borsalardaki BTC’lerin satıldığını belirten CEO, madencilerin bile şu an satış yapmadığını ifade etti.

Aslında bunun likidite krizinden kaynaklanan bir düşüş de olabileceği öngörülüyor. Binlerce yatırımcı borsalardaki BTC’lerini kendi cüzdanlarına çektikçe borsalardaki likidite de ciddi anlamda azaldı. Bu da satış emirlerinin kısa süreli artışında likidite ve emir yetersizliği nedeniyle fiyatın domino etkisi yaratarak düşmesine yol açıyor.

Bitcoin fiyatı bu gelişmelere rağmen ise hala 46.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Facebook Comments