Tuesday, April 16th, 2024

Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeniden 50.000 Doların Üzerinde: BTC’yi Bu Hafta Ne Bekliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yaşanan sert düşüş sonrasında. yine hızlı toparlandı. Birçok altcoin hala iki hafta önceki seviyelerine çıkamasa da BTC’nin 50.700 dolar seviyesinden işlem görmesi bunun BTC için sorun olmadığına işaret ediyor.

Bitcoin ve Ethereum Toparlandı

Bitcoin’in bu yükselişi Ethereum için de etkili oldu ve ETH fiyatı kısa sürede 1.440 dolar seviyesinden 1.700 dolara kadar tırmandı. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 100 milyar dolar daha arttı. BTC fiyatının 1 haftalık düşüş sürecinden sonra yeniden psikolojik 50.000 doların üzerine çıkması ise oldukça olumlu bir sinyal olarak görülüyor.

BTC/USD teknik analizine bakıldığında ise aslında 50.000 doların ilk direnç olduğu ve bunun önünde daha yol olduğu görülmekte. BTC fiyatının karşısındaki ilk engel ise 52.000 dolar ile 52.500 dolar bandı olarak ön plana çıkıyor. Olası bir düşüşte ise BTC fiyatının yeniden 50.000 dolar, 48.000 dolar, 47.200 dolar ve 46.000 dolar seviyelerini test etmesi beklenebilir.

BTC/USD Teknik Analizi

Bitcoin fiyatının son dönemlerde ABD borsaları ile arasındaki korelasyon, aslında fiyatın hafta sonu yaşadığı yükselişin geçici olabileceğine işaret ediyor. Borsalarda hafta sonu işlem yapılamaması, aralarında korelasyon bulunan BTC’nin düşüşünü geçici süreliğine de olsa durdurmuş olabilir. Küresel piyasalar alım satıma kapalı olduğunda BTC fiyatının yükselmesi ise olağan bir durum olarak biliniyor.

Haftanın ilk günü ise Bitcoin’in bu gidişatı konusunda kritik olacaktır. Eğer BTC, 8 Mart tarihinde de 50.000 dolar üzerinde kalabilir ve hatta 52.000 doları kırabilirse, bunun için birçok şey değişebilir. BTC’nin bu yükselişi lider kripto para biriminin toplam piyasa değerini de neredeyse 1 trilyon dolara getirdi. Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri de bu yükselişle 1,6 trilyon dolara ulaştı.

Altcoinler İçin Beklenen An Gelmedi

BTC’nin piyasa. hakimiyeti hala %61,38 seviyesinde bulunuyor ve BTC’nin altcoinleri baskılaması devam ediyor. Altcoinler için yeşil günlerin ise piyasa hakimiyetinin %60’ın altına düşmesi ile gerçekleşeceği tahmin edilmekte.

Şu an için top 10 kripto para arasından en hızlı toparlayan ise Binance Coin ve Ethereum oldu. Neredeyse rakip olan iki kripto paranın farklı gelişmelerle toparlaması ise altcoin sezonunda yine aynı ikilinin rekor kırabilme ihtimalini güçlendiriyor.

Facebook Comments