Sunday, December 10th, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatının 30.000 Dolar Altına Gerileme Sebebi Ne? Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 4 Ocak 2021 tarihinden sonra ilk defa 30.000 doların altına geriledi. Aslında o tarihte 30.000 doların altında olunmasının sebebi henüz rekorun kırılmamasıydı. Şimdiki düşüş ise direkt olarak satış baskısı kaynaklı olarak görülüyor. Peki Bitcoin fiyatını 24 saat içerisinde %15’ten fazla düşüren sebep veya sebepler tam olarak neler?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Aslında bunun beklenen bir düşüş olduğu söylenebilir. 11 Ocak tarihinde görülen düşüşün bir benzerinin yaşanması, bu seferki piyasa şartları nedeniyle çok daha etkili oldu. Lider kripto para biriminin 29.000 dolara kadar düşmesinin arkasında ise sektöre yeni giren yatırımcıların paniğe kapılması ile kurumsal yatırımcıların en tepeden BTC satma isteği yatıyor.

Bitcoin madencilerinin haftalardır BTC sattıkları ancak yeni alımlar nedeniyle BTC fiyatının düşüş yaşamadığı biliniyordu. Dün ortaya çıkan “çifte harcama” korkusu ise Bitcoin’de yeni alımları engellemiş olabilir. BitMEX Research tarafından yayınlanan bilgilere göre ağda çifte harcama olasılığı tespit edilse de bunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Buna rağmen yatırımcılar ve özellikle yeni olanlar Bitcoin’in saldırıya uğradığını düşünerek paniğe kapılmış olabilir.

Bitcoin İçin Sert Hareketlere Hazır Olun

Kurumsal yatırımcılar ise bu paniğin yaratacağı düşüş baskısını önceden tahmin ederek yüksek seviyelerde toplu satışlarla kar realizasyonu yapmış gibi gözüküyor. Bu iki olası sebebe rağmen lider kripto para biriminin daha önceki rallisinde %30 ve üzerinde sert düşüşler yaşadığı da unutulmamalı. BTC fiyatı nasıl 20.000 dolardan 40.000 dolara kısa bir sürede çıktıysa, 40.000 dolardan 20.000 dolara da aynı hızda inebilir.

Bu sebeple Bitcoin fiyatının yaşadığı %15’lik düşüş bile aslında normal görülüyor. Tabii ki kripto para sektörüne yeni olan yatırımcıların bu düşüşlere alışkın olmamaları paniği arttırıyor. Bitcoin fiyatı için kritik seviyenin ise 28.000 dolar olduğu söylenebilir. Bunun altına inilmesi, yeniden 20.000 dolar bandının diplerine giden bir satış baskısını başlatacaktır.

Facebook Comments