Wednesday, February 1st, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatının 450.000 Dolara Çıktığı Borsa Kapanıyor!

Livecoin kripto para borsası daha önce de adından birkaç kere söz ettirse de bunların geneli olumlu değildi. 2020 yılının son ayında saldırıya uğrayan ve altyapısının kontrolünü saldırganlara kaybeden Livecoin kripto para borsası, bu olay sonrası toparlanamadı.

Hacklenen Livecoin Borsası, Kapatılıyor!

Rusya merkezli ve bir zamanlar ülke içerisinde bir hayli popüler olan kripto para borsası, büyük bir fiyat hareketi ile gündem olmuştu. Saldırganlar borsanın altyapısını ele geçirdikten sonra Bitcoin (BTC) fiyatını 450.000 dolar, Ether fiyatını ise 15.000 dolar olarak göstermişti. O tarihlerde BTC fiyatı 23.000 dolar, ETH fiyatı ise 600 dolar seviyelerinden işlem görüyordu.

Birçok kripto para analisti ve sektörün önemli isimleri bu anormal fiyat değişikliğine dikkat çekti. İlk başta bunun borsanın kendi oyunu olduğu düşünülse de daha sonra borsanın hacklendiği ortaya çıktı.

“Bu Yükselişten Kazanç Elde Etmeye Çalışmayın”

O tarihlerde kripto para yatırımcılarını uyaran DYORangutang da “neler olup bittiğini” bilmediğini ancak bu fiyat yükselişinden kazanç elde etmeye çalışılmaması gerektiğini belirtti. Analist haklı çıktı ve borsadaki kullanıcılar yeni gelen borsanın kapatıldığı haberi ile şok oldu.

Livecoin kripto para borsası hacklenen sunucularının bir kısmını geri alıp fiyatları düzeltse de saldırgan kullanıcı hesaplarındaki fonları boşaltmaya başladı. Toplam zarar ise hala tam olarak kestirilemiyor.

Livecoin borsası tarafından yapılan açıklamada bütün bu olanlardan sonra finansal olarak devam etmenin mümkün olmadığı ve bu sebeple kapanma kararı alındığı belirtildi. Borsa elindeki fonların kalanını da kullanıcıların zararının karşılanması için kullanacak. Borsanın elinde bu hacklenmenin zararını karşılayacak kadar fon olup olmadığı ise bilinmiyor.

Kullanıcılar BTC’lerini O Anki Değerini Alabilecek

Livecoin kullanıcılarının bu tarihten itibaren fonlarının iadesini talep etmek için 2 aylık süreleri var. Birçok analist aslında bunun boğa piyasasında “exit scam” olabileceğini vurgulasa da bunu destekleyen bir kanıt hala bulunamadı. Bitcoin fiyatı o tarihlerde 20.000 dolar seviyesindeydi ve borsa bunun yükseleceğini düşünerek riskli bir adım atmış olabilir.

Borsanın kullanıcılara yapacağı iadenin kripto para bazında değil, itibari para bazında olacağı açıklandı. Yani saldırının gerçekleştiği tarihte borsada 1 BTC’si olan kişi bunun anlık değerinin karşılığını değil, o tarihteki karşılığı olan 20.000 doları alabilecek.

Facebook Comments