Friday, February 3rd, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatının 50.000 Dolar Rekoru Bile Onları Durdurmadı: Yeni Alım Açıklandı

Bitcoin (BTC) fiyatı kısa süre önce 50.000 dolar direncini kırdı ve bazı borsalarda 51.000 dolara kadar çıktı. BTC/USD işlem çiftinin psikolojik direnç olarak görülen 50.000 doları kırması birçok analist tarafından beklense de bir anda gelen bu rekor yine de herkesi şaşırttı.

Bitcoin’in Boğa Rallisi Güç Kaybetmeden Sürüyor

BTC fiyatının neredeyse 6 aydır devam eden boğa koşusu, yeni alımlarla aylar boyunca sürecek gibi gözüküyor. 38.000 dolardan sert bir düşüş yaşayan ancak Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC alımı ile toparlayan BTC, şimdi ise yeni bir destek alımı ile gündemde.

BTC’nin asıl rallisi başlamadan önce yüklü BTC alımları yapan MicroStrategy ise bu alımların arkasındaki kurum olarak biliniyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 50.000 dolar rekoru ile eş zamanlı olarak paylaştığı gönderisinde, daha önce başvurduğu yola tekrar başvuracağını ortaya koydu. Saylor, MicroSatrategy’nin 600 milyon dolarlık tahvil satarak bunlarla BTC alacağını belirtti.

MicroStrategy, BTC Almaya Devam Ediyor

Borç tahvillerini ilk alacak olan şirketlere ek olarak 90 milyon dolar değerinde daha fazla alım hakkı da tanınacak. Bu da aslında toplam satış miktarını 690 milyon dolara çıkartıyor. Şirket, bunu BTC rezervlerini arttırmak için kullanacak. Şirketin elinde an itibarıyla 71.079 BTC var ve bunların değeri 3,5 milyar doların üzerine çıktı. MicroStrategy ise yaklaşık 1,5 milyar dolarlık BTC alımı yapmıştı.

MicroStrategy’nin hisseleri ilk BTC alımı yaptığı tarihten bu yana %800 gibi inanılmaz bir yükseliş elde etti.  Şirketin bu kazanç oranına rağmen devamlı BTC alması ise finans piyasalarında cesur bir hamle olarak yorumlanıyor. MicroStrategy geçtiğimiz Aralık 2020 döneminde de 650 milyon dolarlık borç tahvili ile Bitcoin alımı yapmıştı. Son olarak şubat ayında 10 milyon dolarlık ek BTC alımı yapıldı.

“Bitcoin, Altına Rakip”

Bitcoin fiyatı 50.000 doları kırdıktan sonra yeniden 49.000 dolar seviyesine gerilese de kurumların bitmek bilmeyen alımlarının çok daha etkili olacağı tahmin edilmekte. St. Louis FED Başkanı James Bullard’ın Bitcoin hakkında. yaptığı açıklama da bunun en büyük kanıtı. Bullard, Bitcoin’in yakında altına rakip olabileceğini belirterek altın piyasasına önemli bir mesaj vermiş oldu.

Bitcoin’in uzun vadede ise çok daha yüksek seviyelere çıkması bekleniyor.

Facebook Comments