Saturday, September 23rd, 2023

Bitcoin (BTC) Fiyatının Bu Seferki Düşüş Sebebi Tamamen Uydurma Olabilir

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 61.500 dolara kadar yükseldikten sonra düzeltme yaşadı. BTC/USD işlem çifti 55.000 doların altına kadar sarkarak korku yaratsa da aslında bu düşüşün en büyük sebebinin uydurma bir veri olabileceği ortaya çıktı.

Bitcoin Fiyatı Güne Düşüşle Başladı

Bitcoin fiyatının 24 saat içerisinde %7 düşüş yaşamasını tetikleyen olay, Gemini kripto para borsasına aktarıldığı iddia edilen binlerce BTC oldu. Analist Jan Yann tarafından aktarılan bilgilere göre aslında bu düşüş öncesinde Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki long pozisyonlar neredeyse tüm zamanların rekorunu kırdı. Düşüş de milyarlarca dolarlık long pozisyonun tasfiye olmasına yol açarak zararı benzer seviyelere çıkarttı.

Yann, şu an için kripto para sektöründe aşırı açgözlülüğün hakim olduğunu ve aslında bu kötü haberin bilerek yayılmış olabileceğini ifade etti. Likidasyon yaşayan BTC vadelilerinin %60’ının 20 kat veya daha fazla kaldıraç kullandığı görülüyor. Özellikle Binance ve Bybit üzerinde ise likidasyon konusunda son dönemlerin rekorunun kırıldığını söylemek  mümkün.

Ki Young Ju, BTC Girişine Karşı Uyardı

Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, Twitter’dan sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Gemini borsasında 18.000 BTC aktarıldığını vurguladı. Borsalara aktarılan BTC’lerin genellikle satış baskısı için kullanıldığı biliniyor ve bu haber de benzer bir etkiyi tetikledi. Ki Young Ju, yaptığı açıklamanın devamında ise bunun balinalar tarafından çekilen psikolojik bir operasyon olabileceğini ifade etti ve haklı çıktı.

Ünlü altcoin yatırımcısı Altcoin Psycho da konu hakkında yaptığı açıklamada balinaların yüklü BTC yatırma veya çekme işlemi yaparak piyasayı korkutmayı sevdiğini vurguladı. Ünlü analist Willy Woo ise bu işlemin 1 ayda iki kere yapıldığını ve amacının bariz olduğunu açıkladı. Woo’ya göre Bitcoin fiyatı tamamen sahte verilerden dolayı düştü ve aslında Gemini’ye böylesine yüklü BTC girişi olmadı. Bir diğer kripto para veri analiz şirketi Glassnode, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bunun borsa dahilinde bir transfer olduğunu belirtti.

Kaldıraçlar Temizlendi

Kaldıraçlı pozisyonların tasfiye edilmesi ve sahte bir düşüş yaratmak için balinaların sahte veriler yarattığını belirten Woo, satış esnasında borsalara ciddi bir BTC girişi olmadığını paylaştı.

Woo tarafından paylaşılan Glassnode verilerine bakıldığında ise gerçekten de borsalara ciddi bir BTC girişi olmadığı görülüyor. Analistler bu sahte verilere ve düşüş rağmen BTC fiyatının 55.000 dolarda tutunmasının ise yükselişi yeniden tetikleyeceği görüşünde.

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 57.000 dolardan işlem görmekte.

Facebook Comments