Friday, October 22nd, 2021

Bitcoin (BTC) Fiyatının Sıradaki Durağı 50.000 Dolar Altı mı Olacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 58.000 dolar desteğinden sonra 53.000 dolara ve devamında 51.000 dolara kadar çekildi. BTC fiyatı son 24 saat içerisinde %9,8 düşüş yaşadı ve an itibarıyla 50.000 dolar bandının diplerinde bulunuyor.

Bitcoin Düşüşü Devam Edecek mi?

Bitcoin‘in bu sert düşüşü ise bütün kripto para yatırımcılarını şoke etti. Ufukta görünen üç gelişme ise Bitcoin fiyatının bu düşüşünü bir süre daha devam ettirmesinin pek olası gözükmediğine işaret ediyor. Bitcoin şu an regülatörlerin hedefinde olsa da ufuktaki gelişmeler kesinlikle yükseliş odaklı gözüküyor.

Bitcoin için yükseliş gösteren ilk gelişme ise vadeli işlemlerdeki fiyatın, spot piyasadaki fiyat ile farkının oldukça düşü olması. Normalde %10 ile %20 farkın oluştuğu bu ikili arasında şu an negatif bir fark oluştu. Bu durum piyasanın bir süredir düşüş yaşadığını ve yakında yükselişe geçebileceğini göstermekte. OKEx vadelilerinde 3 aylık vadeli de dip seviye görüldü.

Kurumlar Bitcoin’e İlgi Duymayı Sürdürüyor

Buna ek olarak Bitcoin fiyatının düşüşüne rağmen kurumların alımları ve önemli başvurular devam etmekte. Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden Fidelity Investments da kısa süre önce yaptığı açıklamada Bitcoin ETF başvurusu yaptıklarını belirtti.

Bybt verilerine göre ise süresiz vadelilerin 8 saatlik fonlama oranı da nötr seviyeye geriledi. Bunun haftalık %0,8 oranına tekabül ettiği biliniyor ve bu durum aslında Bitcoin fiyatının şişen fonlama oranının da eski haline döndüğünü göstermekte. Fonlama oranının çok yüksek ve long odaklı olması, özellikle kripto para borsalarının ve piyasa yapıcılarının sert düşüşler oluşturmasına yol açıyordu. Şimdi her şeyin eski haline dönmesi ise yeni bir yükselişin yaşanmasını sağlayabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatının 50.000 dolar desteğine kadar çekilmesine rağmen trendin kırılması için de 42.000 doların altına kadar düşüş yaşaması gerekiyor. Fiyat 50.000 dolar bandından dönerek de tam tersi yönde bir sinyal verdi.

Facebook Comments