Saturday, September 23rd, 2023

Bitcoin (BTC) İçin Bir Müjde de Goldman Sachs Cephesinden Geldi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kısa sürede 60.000 dolar seviyesine yeniden ulaştıktan sonra sert bir düşüş yaşadı. BTC fiyatının neredeyse 20 dakikada 3.000 dolarlık düşüş yaşaması piyasayı sarssa da bunun devamındaki müjdeli bir haber hemen toparlanmayı sağlayıp  düşüşün daha da sertleşmesini engelledi.

BTC Fiyatı Güne Sert Düşüşle Başladı

BTC fiyatının son 24 saat içerisindeki durumu hala kızıl ve düşüş egemen olsa da fiyatın yeniden 58.500 dolar seviyesine ulaştığı görülüyor. Bu yükselişin arkasındaki en büyük sebep ise Goldman Sachs olabilir. Sadece 2020 yılı geliri 44,56 milyar dolar olan ve yönetimi altında çok daha fazla miktarda fon bulunan bankacılık devi, Bitcoin yatırımı için kolları sıvadı.

Goldman Sachs’in önümüzdeki aylarda ve özellikle ikinci çeyrekten itibaren Bitcoin yatırım ürünlerini piyasaya süreceği vurgulandı. Aslında kısa süre içerisinde bu yönde adım atan şirketlerin ve bunlara yatırım yapan kurumların da sayısı inanılmaz bir şekilde arttı. CME ile başlayan bu süreçte Bakkt’ın katılımı ve son olarak Grayscale’in kırdığı rekorlar etkili olmuş olabilir.

Kurumsal Bitcoin Yatırımı Revaçta

Lider kripto para biriminin artık Tesla ve MicroStrategy gibi şirketlerin rezerv varlıkları arasına girmesi de Goldman Sachs’i buna itmiş gibi gözüküyor. Goldman Sachs söz konusu yatırım ürününün statüsünü tam olarak açıklamasa da bunun türev ürün veya fiziksel BTC yatırımı olabileceği vurgulandı.

Goldman Sachs’in bu ürünü varlıklı yatırımcılarına sunacağı vurgulandı ancak detaylar henüz belirlenmedi. ABD’nin bir diğer bankacılık devi Morgan Stanley de kısa süre önce benzer bir haber ile anıldı. Morgan Stanley’in bu ürüne yatırım yapacak yatırımcılar için ise çok ciddi şartlar ortaya koyduğu biliniyor. Goldman Sachs’in ürününün şartları ise henüz belirlenmedi.

Bitcoin ETF’ine Zemin Hazırlandı

Uzman isimler ise söz konusu yatırım ürünlerinin sayısında görülen bu artışın, çok yakında Bitcoin ETF’ine onay verilmesi ile sonuçlanabileceğini düşünüyor. Goldman Sachs’in eski yöneticisi Mike Novogratz kısa süre önce yaptığı açıklamasında Bitcoin ETF’inin artık onay yolunda olduğunu belirtti. Bitcoin ETF başvurularının sayısında da son dönemde ciddi bir artış görüldü ve her an ABD’nin menkul kıymet regülatöründen onay haberi gelebilir.

Facebook Comments