Wednesday, February 1st, 2023

Bitcoin (BTC) İçin Büyük Haber: Valkyrie, Bitcoin ETF Başvurusu Yaptı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 11 ocak ve 20 Ocak tarihlerinde ciddi bir düşüş yaşasa da kısa sürede toparlandı. BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 32.695 dolar seviyesinden işlem görüyor ve bu geri dönüş altcoinlere de yaradı.

Bitcoin Toparlanmaya Başladı

Ethereum 1.300 dolar seviyesine yükselirken özellikle DOT ve LINK fiyatlarında önemli bir hareketlenme yaşandı. Bunun sebebi ise hem yüklü BTC satışlarının azalması hem de Bitcoin ETF başvurusu olabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanının değişmesi ve Joe Biden yönetimi, uzun süredir beklenen Bitcoin ETF’inin onaylanmasını sağlayabilir.

btc

Bitcoin varlık yönetim şirketi Valkyrie de bunu değerlendirmek için Bitcoin ETF başvurusunda bulundu. 22 Ocak tarihinde yapılan Bitcoin ETF başvurusunun onaylanması kripto para sektörü için inanılmaz bir gelişme olabilir. Böyle bir ETF, yatırımcıların ve alım satım yapanların direkt değil de dolaylı yoldan Bitcoin’e maruz kalmasını sağlayabilir.

Bitcoin ETF, Neleri Değiştirebilir?

Kurumsal yatırımcılar artık Grayscale gibi aracı kurumlarla dolaylı yoldan Bitcoin alım satımı yapabiliyor. Buna rağmen Grayscale’in aldığı komisyon oranları ve minimum limit, bunun her kurumsal yatırımcı için uygun olmamasına neden olabilir.

ABD tarafından onaylı bir Bitcoin ETF’i ise her şeyi değiştirebilir ve eşi benzeri görülmemiş bir kurumsal FOMO başlatabilir. Kurumsal yatırımcıların ABD’li regülatörlerin onayladığı bir ETF aracılığıyla Bitcoin alım satımı yapabilmesi, yeni bir boğa koşusunu tetikleme ihtimaline sahip. Yatırımcıların 2019 yılında yapılan birçok başvuruya bel bağlamalarının en büyük sebebi de bu olarak görülüyordu.

Facebook Comments