Tuesday, January 31st, 2023

Bitcoin (BTC) İçin Kritik Tarih Belli Oldu: 29 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 41.000 dolar seviyesinin üzerine çıktığından beri oldukça volatil bir gidişat sergiliyor. 11 Ocak tarihinde 32.000 dolara gerileyen, bunun devamında ise yeniden 39.000 doları gören BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 36.000 dolar üzerinden işlem görmekte.

Bitcoin Fiyatı İçin Opsiyon Sözleşmelerinin Önemi

Bitcoin fiyatında yaşanan bu oynaklık çoğunlukla balinalar ve kurumsal yatırımcıların işi olarak biliniyor. Buna rağmen 29 Ocak tarihinde balinaları bile terse düşürebilecek büyüklükte bir BTC hareketliliği oluşabilir. 29 Ocak 2021 tarihinde 3,7 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi dolacak.

Yatırımcıların büyük bir kısmının neye karar vereceği ise Bitcoin fiyatının gidişatını belirleyebilir. Bitcoin opsiyonları buna yatırım yapan kişilere belirli bir tarihte kripto para alma veya satma hakkı veriyor. Bu, bir zorunluluk yerine seçenek olarak yatırımcılara sunuluyor. 29 Ocak tarihi geldiğinde 3,7 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin büyük bir kısmı satış kararı alırsa, fiyat büyük ölçüde baskılanabilir. Ancak yatırımcıların alım opsiyonunu kullanmaları ise tam tersi yükseliş getirecektir.

2,4 Milyar Dolarlık BTC Muallakta!

Bybt.com verilerine göre ocak ayının son günlerinde süresi bitecek kontratların içerdiği toplam BTC miktarı ise 101.000 olarak görülüyor. Bu miktar, 25 Aralık 2020 tarihinde görülen 2,4 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin süresinin dolmasından çok daha yüksek. Ancak 11 Ocak tarihinde açılan opsiyon sözleşmelerinin büyük bir kısmı alış emri odaklı olduğu için uzmanlar 29 Ocak tarihinde BTC’yi aşağıya çekecek bir gelişme olmayacağını düşünüyor.

Bunun dışında mevcut Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin büyük bir kısmının ise Deribit borsasında olduğu görülüyor. Bunun devamında OKEx, onun arkasında CME, LedgerX, Huobi ve son olarak da FTC yer almakta.

Facebook Comments