Sunday, August 7th, 2022

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor? Ünlü CEO BTC’den Beklediği Dip Fiyatı Açıkladı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 21 Ocak tarihine oldukça kötü bir başlangıç yaptı. Bitcoin fiyatının bir anda 37.000 dolar seviyesinden 31.000 dolar seviyesine  kadar gerilemesi kripto para piyasasında “ünlü” kıyımlardan birisinin yaşanmasına neden oldu. BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 32.500 dolara kadar yükselmiş olsa da yatırımcıların kafasında “Bitcoin neden düşüyor?” sorusu yer etmiş gibi gözüküyor.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin fiyatının düşüşünün arkasındaki en büyük sebebi Bitcoin balinaları ve madencilerin yüklü satışları olarak biliniyor. BTC madencileri aslında Ocak 2021 başladığından beri satış yapmakta ve birçok uzman analist bu konuda yatırımcıları uyardı. Bitcoin fiyatını baskılayan madencilere bir de balinalar katılınca fiyatın düşüşü ise kaçınılmaz oldu.

Madenciler ayın başından beri satış yapsa da düşüşün bugün artmasının sebebi Joe Biden yönetiminin yarattığı belirsizlik. ABD piyasalarının hareketlenmesi ile aslında Bitcoin’in alış baskısı da azaldı ve insanlar ABD borsaları ile Dolar endeksine dikkat etmeye başladı. Kurumsal yatırımcı düşük fiyattan BTC almaya devam edeceğinin sinyallerini verse de alış baskısının satış baskısını karşılayamaması, düşüşü beraberinde getirdi.

BTC Fiyatının Düşüşü Nerede Son Bulacak?

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju ise kendi tahminini açıklayarak Bitcoin fiyatı için en kötü senaryoyu ortaya koydu. Ju, BTC fiyatının 30.000 dolara, en kötü ihtimalle ise 28.000 dolara kadar gerileyebileceğini düşünüyor. Ju, dün yayınladığı gönderisinde de bugünkü düşüşü doğru bir şekilde tahmin etmiş ve 34.000 dolar altına işaret etmişti.

Facebook Comments