Saturday, January 28th, 2023

Bitcoin (BTC) Tahminlerinde Yanılmayan Analistten Umut Dolu Açıklama

Bitcoin (BTC) fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra tahmin edildiği gibi düzeltme periyoduna girdi. BTC/USD işlem çiftinin 42.000 dolar seviyelerinden 28.800 dolar seviyelerine gerilemesi ise düzeltme bekleyenleri bile şaşırttı.

Bitcoin Fiyatının Düşüşü Piyasayı Sarstı 

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 33.000 dolar seviyelerinden işlem görmekte. Önde gelen kripto para analistleri ise hem 28.000 dolara kadar gerileme hem de 33.000 dolardan işlem görülmesine rağmen uzun vadede BTC’den umutlu.

Stok-Akış modelinin yaratıcısı olarak bilinen ünlü analist PlanB, bu düşüşlerin aslında alım fırsatı olduğunu düşünüyor. PlanB, lider kripto para biriminin 2021 yılının ikinci veya üçüncü çeyreği sonrasında 100.000 dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Analistin bu tahmini ise alelade bir ifadeden ibaret değil.

Blok Ödülü Yarılanması Fiyatı Etkileyebilir 

PlanB, Bitcoin’in yaklaşık olarak 4 yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanması ve bunun devamındaki piyasa performansına bakarak 100.000 dolar tahmininde bulunduğunu belirtti. Bitcoin’in blok ödülü yarılanması yani her bir bloktan elde edilen BTC’lerin toplamının yarıya inmesi sonrasında inanılmaz yükselişler yaşadığını belirten PlanB, bunun tekrarlanmasını bekliyor.

Ünlü analistin tahminine göre ise özellikle Nisan 2021 döneminden sonra önemli bir hareketlilik başlayabilir. Toplamda en fazla 21 milyon Bitcoin kazılabilecek olması, blok ödülü yarılanmasını çok daha önemli kılıyor. Böylece BTC’ye ulaşabilmek ve yeni BTC’lerin piyasaya sürülmesi her geçen dönem daha da zorlaşıyor.

Birçok “geleneksel” ekonomist Bitcoin’in 40.000 dolara kadar yükselerek aslında balon evresine girdiğini düşünmekte. Yıllardır tahminlerinde şaşırmayan PlanB ve Anthony Scaramucci gibi önemli fon yöneticileri ise bunun tersini düşünüyor. SkyBridge Capital kurucusu ve Donald Trump’ın eski danışmanı Scaramucci, Bitcoin fiyatının henüz yolun çok başında olduğunu belirtti.

Facebook Comments