Saturday, February 24th, 2024

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi – 27 Mart 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta 60.000 dolarlık psikolojik direnç seviyesinin kıyısından döndü. Bu denemenin ardından BTC fiyatı satış baskısına maruz kaldı. Bu baskı Bitcoin fiyatını 51.000 dolara kadar düşürdü. Amiral gemi BTC, 60.000 dolar seviyesinin üzerindeki konumunu geri kazanabilecek mi?

Bitcoin (BTC) Önemli Destek Seviyesini Koruyabilecek Mi?

Haberimizin hazırlandığı sırada Bitcoin (BTC), 54.570 dolar seviyelerinden işlem görüyor. BTC’nin son 24 saatlik işlem hacmi ise 46 milyar dolar. BTC fiyatı geçtiğimiz hafta içinde 51.000 dolara kadar geriledi. Ancak kurumsal haberlerin ve olumlu gelişmelerin akabinde fiyat 55.000 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Mart ayı itibarıyla Bitcoin’in fıyat hareketini iki seviyeyle açıklayabiliriz. Öncelikle güçlü direnç noktası 60.000 dolar ve önemli destek noktası 50.000 dolar seviyelerini ele almamız gerekir.

Günlük grafiğe bakıldığında bir ay öncesine kıyasla yükseliş momentumunda hafif bir düşüş kaydedildi. Bazı uzman analistlere göre; 24 ve 48 saatlik zaman diliminde mevcut destek noktası direnç noktasına dönüşmezse, BTC 60.000 dolar seviyesine tekrar ulaşabilir ve devamında yeni ATH’leri deneyebilir.

BTC Trendi Hangi Yönde?

Bitcoin teknik göstergeleri piyasadaki boğa hakimiyetinde bir düşüş kaydediyor. Hafta başında MACD göstergesi düşüş trendini işaret etmişti ve bu trend devam edebilir. Bazı uzmanlara göre, kısa vadede bir trend değişikliği öngörülmüyor. RSI indikatörü BTC için daha umut verici sinyaller veriyor. RSI aşırı satım bölgesinden uzaklaştı ve nötr seviyeye geldi. Buna göre piyasa ayı hakimiyetinde gözükmüyor. Ayrıca bu sinyal, Bitcoin’in mevcut konumunu koruyabileceği ve önümüzdeki günlerde yükseliş trendini yakalayabileceğini gösteriyor. Ayrıca piyasanın popüler analistlerine göre Bitcoin önümüzdeki birkaç ay içerisinde 70.000 doları görebilir.

Bitcoin’in fiyat hareketi, 52.000 dolar ila 53.000 dolar aralığındaki güçlü destek seviyesine yerleşmiş gözüküyor. Olası bir yukarı yönlü ivmede, birkaç gün içerisinde gerçekleştirilebilecek bir fiyat düzeltmesinin ardından Bitcoin tekrar 60.000 dolar seviyesinin üzerine çıkabilir.

Facebook Comments