Sunday, October 17th, 2021

Bitcoin (BTC) ve Altcoin’ler Neden Düşüşe Geçti?

Haftaya pozitif çizgide başlayan ve yükseliş sergileyen kripto para birimleri çok kısa süre önce gözle görülür bir düşüş yaşadı. Lider kripto para biriminin çok kısa süre zarfında 3.000 doların üzerinde düşüş yaşadığı kripto para piyasasında altcoin’lerin de gözle görülür geri çekilme hamleleri yaptığı görülüyor.

Bitcoin’de 3.000 Dolarlık Düşüş

Aslında son günlerde Bitcoin ile ilgili pozitif haberler arka arkaya geldi ve buna karşılık BTC de bugün 59.800 dolara kadar yükselerek 60.000 dolar sınırına dayandı. Ancak bu hareketin hemen arkasından sergilenen aşağı yönlü grafikler BTC fiyatının 56.800 dolar bandına kadar gerilemesine sebep oldu.

Bitcoin boğaları bu noktada kontrolü ele alarak fiyatın 57.000 doların üzerine çıkmasını sağladı ancak 58.000 dolarlık psikolojik seviye şu an için aşılabilmiş değil.

Analistler ay kapanışına yaklaşırken böyle bir düzeltmenin olmasının normal olduğunu ve paniğe gerek olmadığını düşünüyor. Bununla birlikte doların da iyi performans sergiliyor olmasının BTC fiyatını etkilemiş olabileceği ifade ediliyor.

Piyasa Aniden Kırmızıya Döndü

Bilindiği gibi Bitcoin fiyatı tüm piyasayı etkileme potansiyeline sahip. Dolayısıyla BTC’nin düşüşü atlcoin’lerde de gözle görülür düşüşler yaşanmasına sebep oldu. Örneğin; son 24 saat içinde 278 dolar bandından 316 dolar seviyesine kadar yükselen Binance Coin (BNB) aniden 280 dolar seviyesine kadar geriledi.

Şu an için piyasada büyük bir düşüşü destekleyecek olumsuz bir gelişme bulunmuyor. Dolayısıyla analistler bu geri çekilmenin ay kapanışından kaynaklandığını ifade ediyor. Bu sebeple birçok analist piyasanın hafta sonu toparlanmasını ve hatta buradan toplanan güçle daha yüksek seviyelerin görülmesini bekliyor.

Ancak yine de şu an yaşanan düzeltme piyasasında analistler bir süre daha aşağı yönlü grafiklerin oluşabileceği konusunda da yatırımcıları uyarıyorlar.

Facebook Comments